image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

انقلاب خاموش و کارشناسان جنگ نرم

آخرین تغییرات 1397/2/20 09:38:21 | تاریخ ارسال 1397/2/20 09:35:41 | دفعات خوانده شدن 360 بار | 0 نظرات

انقلاب خاموش و کارشناسان جنگ نرم

کتاب انقلاب خاموش به قلم محمدحسین قربانی‌زواره به مناسبت دهه فجر در هشتاد و ششمین نشست زرین قلم، سه شنبه ۱۰ بهمن در فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی رونمایی شد.
این مراسم رونمایی با حضور و تجلیل از کارشناسان استراتژیک و جنگ نرم، ایرج افشاری اصل؛ استاد دانشگاه و نفسیه عقدایی کارشناس مسایل اسلامی و  اجتماعی برگزار  گردید.
کتاب انقلاب خاموش پژوهشی است که در آن انقلاب‌های رنگين مورد بررسی قرار گرفته است. مفهوم، ابعاد و ماهيت آن به‌ويژه امکان کاربرد اين مدل در براندازی نظام جمهوري اسلامی توسط غرب بررسی و نتيجه‌گيری شده است

در این رونمایی استاد  جعفر حاجی کریم نظری در قسمتی از سخنان خود گفت :  کلمه انقلاب ابتدا برای حرکت درونی اجرام آسمانی و گردش ستاره ها به کار رفت و دگر گونی 1668در فرانسه که برای تسلط پارلمان برمقام سلطنت بود ، موجب ورود واژه انقلاب به زبان سیاست شد.
انقلاب از قلب می آید "بیرون زدن از درون" در این رابطه تغییر را نیز می توان آورد یعنی تبدیل به غیر . تغییر تحول صورت چیزی بدون دگرگونی ذات آن می باشد ، یعنی آن چیز به حالتی درآید که قبلا نبوده است . 
 تغییر یا تدریجی است که در طول زمان واقع می شود و دارای حرکت است  ، یا دفعی است که دفعتا و آنا صورت می گیرد و رسیدن متحرک به نقطه بایان حرکت است ( مثل کودتا) 
انقلاب را در فقه می توان به استحاله و درفلسفه به دگرگونی ذات شی و در عرفان به تحول روح  معنا کرد. 
استحاله یعنی تبدیل شدن چیزی که در اول غیر از آن بوده است "تغییر کلی در ماهیت جنس" مثل سوختن چوب و خاکستر شدن ، خاک اره شدن چوب را نمی توان استحاله گفت ، چون ماهیتش تغییر نکرده است .
مدیر مسوول انتشارات نظری در ادامه عنوان داشت : انقلاب خاموش همان انقلاب تدریجی است و در بطن آن مردم هستند و ماهیت مردمی دارد و بدون سلاح است برخلاف کودتا که دفعی ، بدون مردم و به سلاح متکی است .
انقلاب خاموش  یا انقلاب های رنگی ، تحولی آرام ، همراه جابجایی نخبگان در سطح بالای حکومت است ، که طی آن هیات حاکم از سوی اپوزیسیون به چالش کشیده می شود و در انتظار تفییر می نشیند . این جریان عموما در برابر اعتراض به نتایج آرای انتخابات صورت می گیرد و از ابزار های گوناگون برای نمایش تقلب و فساد حاکمان استفاده می گردد ، مثل یو گسلاوی سال 2000 ، گرجستان 2003 ، اوکراین 2004 ، قرقیزستان 2005 ، در انقلاب های رنگی سران اپوزیسیون خود سمت های مهم و کلان همان نظام را دارا بودنده اند . این انقلاب ها از رنگ های نمادین نیز بهره برده اند ، گل رز ، نارنجی ، لاله ، کاج و ...                                                            شهید مطهری انقلاب را  این گونه تعریف می کند : طفیان و عصیان مردم علیه نظام حاکم موجود برای ایجاد وضع و نظمی مطلوب ، این وضع مطلوب را در کلام مقام رهبری می توان مشاهده کرد که به مسوولان و  کارگزاران می گویند : چه گونه می خواهید محبت و اطمینان مردم را جلب کنید؟ اگر به فکر زندگی شخصی خودمان افتادیم و دنبال تجملات و تشریفات رفتیم و در خرج بیت المال هیچ حدی برای خودمان قابل نشویم و... مگر اعتماد مردم باقی می ماند ؟ 
لذا این جا است که باید عمل صالح و رفتار عدالت منشانه و قسط اسلامی داشته باشیم که موجب هیجان مردم نشویم و به این هیجان شتاب ندهیم 


نظرات
نظری یافت نشد!
نوشتن نظر
نام


آدرس ایمیل


نظر شما Note: HTML is not translated!

کد را در کادر پایین وارد نمایید

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: