image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

قبسات المیزان در خانه موزه شهید مطهری

آخرین تغییرات 1396/12/9 08:58:41 | تاریخ ارسال 1396/10/5 12:58:37 | دفعات خوانده شدن 592 بار | 0 نظرات

 


به گزارش  واحد روابط عمومی  انتشارات نظری ، به مناسبت هفته پژوهش  مراسم رونمایی از کتاب قبسات المیزان (1 و 2) نوشته دکترمینا جیگاره در خانه موزه شهید مطهری با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران و انتشارات نظری برگزار گردید.


 
در این مراسم که با حضور دکتر وحیده مطهری فرزند شهید مطهری برگزار شد شاعران و فرهیختگان با توجه به  هفته پژوهش و مقام علمی شهید مطهری و قرآن پژوهی اشعار و سخنانی قرائت کردند.سیدحسن صفوی رئیس اداره ارشاد اسلامی شمیرانات ضمن تقدیر از نویسنده و ناشر اذعان داشت : انتشارات نظری بویژه مدیرمحترم آن آقای جعفر حاجی کریم نظری نگاه ویژه ای به پژوهش های پر محتوا همچون کتاب حاضر دارند که جای تشکر دارد و زحمات خانم جیگاره درتهیه این کتاب نفیس نیز ستودنی است .

 .

در این مراسم با شکوه استاد جعفر حاجی کریم نظری ضمن تجلیل از مقام علمی دکتر مینا جیگاره ، طی سخنانی اظهار داشت :  " انا انزلنا قرانا عربیا لعلکم تعقلون "

ما قرآن را عربی نازل کردیم ، شاید شما درک کنید و بیاندیشید
"
و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه"

ما هیچ پیامبری را جز به زبان قومش نفرستادیم.

ابتدا تشکر می کنم از متولیان این مجلس  و خانواده محترم شهید مطهری و برادر عزیزم جناب آقای صفوی ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران که خالصانه از فرهیختگان شمال تهران حمایت می کنند .
بعد از حمله اعراب به ایران ، هیچ وقت ایرانیان ، فرهنگ ، آداب و رسوم اعراب را نپذیرفتند، بلکه این قرآن بود که فطرت انسانی و الهی آنان را شکوفا کرد . "والاسلام هوالتسلیم"
مقام معظم رهبری در شان زبان عربی گفتند : زبان عربی کلید گنج های علوم است ، چرا که زبان قرآن است.
از شهید مطهری نیز آمده است که زبان عربی زبان یک قوم نیست ، زبان اسلام است ، زبان عرب نیست .
کثرت مفردات و اشتقاق کلمات ، دستور زبان ، فصاحت وو بلاغت زبان عربی ، آن را کامل ترین و جامع ترین ساخته است.

و اما کتاب دو جلدی "قبسات من المیزان" که چیزی جز خدمت به اسلام و قرآن نیست و درسایه تعلیم ادبیات عرب ، به آموزه های ناب قرآن می پردازد. این شیوه آموزش ، دانش پژوه را با قرآن پیوند و ارتباط می دهد و هدف اساسی آن آشنا ساختن دانشجویان با زبان وحی می باشد.

البته هنر سرکار خانم دکتر جیگاره فقط به این موضوع ختم نشده است و این روش را به فضای نهج البلاغه ، روایات و همین طور داستان های اسلامی نیز کشانده و کتاب های فراوانی را در این زمینه به رشته تحریر درآورده اند و این موجب افتخار دفتر انتشارات ما می باشد


سپس  دکتر مینا جیگاره نویسنده کتاب ، در جمع فرهیختگان حاضر ، ضمن قدردانی از مدیر مسوول انتشارات نظری و نقش ایشان در اعتلای رشد فرهنگی کشور عنوان نمود : کتاب قبسات من المیزان که درحال حاضر۲مجلد آن به چاپ رسیده خلاصه ای  از۲۰جلدتفسیرالمیزان عربی است

 . دراین خلاصه هدف اصلی اشناشدن با افکارناب علامه بزرگ طباطبایی درزمینه تفسیرقران کریم میباشد.لذادراین خلاصه لزوما تمامی ایات یک به یک تفسیر‌‌‌شان اورده نشده وبجای ان تفسیرهای برخی ایات بطور کامل ذکرشده است.

درچاپ دوم این۲جلدبرخی تغییرات واضافات وجود دارد.خلاصه۱۰جلددیگردردست اجرا میباشد.
ازآن جایی که مطالب به طور کامل عربی است ، لذا مخاطبان عرب زبان درایران وکشورهای عربی می توانند از آن بهره مند گردند

در پایان مراسم از کتاب قبسات المیزان ١ و ٢ با حضور آقایان صفوی و نظری و خانم ها مطهری و جیگاره رونمایی گردید

 

 

http://oumghandisheh.ir


نظرات
نظری یافت نشد!
نوشتن نظر
نام


آدرس ایمیل


نظر شما Note: HTML is not translated!

کد را در کادر پایین وارد نمایید

جستجوامروز

1398/9/15محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: