image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

تجلیل از نویسنده کتاب قرآن وعهدین

آخرین تغییرات 1396/9/10 12:54:07 | تاریخ ارسال 1396/9/1 15:34:17 | دفعات خوانده شدن 646 بار | 0 نظرات

فردین احمدی نویسنده کتاب در باره کتاب اخیر خود گفت : کتاب " قرآن و عهدین " ویژه رده های سنی نوجوان و جوان به شیوه درسنامه ای که در دوفصل نگاشته شده است . فصل اول به شناخت و معرفی کتب مقدس و قرآن می پردازد 
و مباحثی شامل: علت نامگذاری، مقایسه محتوای هر سه کتاب، معرفی کتب عهدین و قرآن و این که این کتب در چه برهه ای از زمان و با چه فاصله زمانی ( موسی و تورات، عیسی و انجیل، محمد و قرآن ) پیامبر مربوطه نگاشته شده است ، می باشد . در فصل دوم به بررسی تطبیقی آموزه های قرآن و عهدین که به اصول مشترک ادیان از قبیل معارف اعتقادی که شامل: توحید، نبوت، معاد در سه کتاب هست می پردازد و در بخش نهائی به آموزه های اخلاقی، احکام و شرایع، رویدادهای تاریخی پرداخته است .

این نابغه قرآنی در آخر عنوان کرد :  بنده فارغ التحصیل رشته علوم قرآن و حدیث که چندین سال هست در حوزه دینی فعالیت های پژوهشی را انجام می دهم، از طرفی خودم یک جوان هستم و این که از مقطع ابتدایی تا سطح دانشگاه تدریس می کنم و همین امر کمک کرده تا با جریان های زیادی هم آشنا شوم، متاسفانه بسیاری از جوانان هم مذهبم اطلاع چندانی درباره ادیان دیگر ندارند و یا اینکه از ظواهر برخی مسایل آن شناختی دارند و همین امر به مرور منجر به سست شدن ایمان و یا بعضاً خروج از دین شده به همین سبب تلاش کردم کتبی تالیف کنم قابل استفاده برای نوجوانان و جوانان تا انشالله با مطالعه آن اطلاعات کافی از ادیان الهی پیدا کنند و همچنین با دیدن تفاوت ها و شباهت ها ، ضعف ها و قوت ها، با دیدن علمی و منطقی در آینده با مسائل اعتقادی برخورد کنند و به این باور برسند که دین و کتاب‌شان برترین و کامل ترین هست.

در این مراسم  استاد جعفر حاجی کریم نظری ضمن توصیف کتاب و اخلاق نویسنده آن گفت : قرآن اسم خاص و جمع قرینه می باشد به این خاطر قرینه گفته می شود که سوره ها ، آیه ها ، کلمات و حروف این کتاب الهی به هم نزدیک ،مثل هم و تایید آن ها به یکدیگر است و در این رابطه معناهای دیگر هم شده است .
" ان الله اصطفی آدم و نوحا و  آل ابراهیم وآل عمران علی العالمین
"
در ادیان سه گانه ابراهیمی (یهودیت ،مسیحیت و اسلام ) به نوعی هر کدام به دنبال هم آمده  و با قوانین مختلف و یا بعضا مشترک ، دین قبل خود را تایید نموده اند و بخش عمده آن قوانین در اسلام متکی به شرعیات و در واقع فقه استوار است که در دو دین دیگر  این چنین  نیست .
در هر سه دین اعجاز صورت گرفته است و آن پیامبران رفتار و عملی داشته اند که دیگران از آن ها در عجز و ناتوانی بوده اند که به زمان ، مکان و شرایط بستگی داشته است . در زمان حضرت موسی (علیه السلام) سحر و جادو بوده  که آن پیامبر عظیم الشان به یاری خداوند ، سحر جادوگران را باطل کرد و یا زمان حضرت عیسی (علیه السلام) بیماری های غیرعلاج بود که آن پیامبر بزرگ با کمک خداوند به صحت و بقای مردم آن دیار همت کرد و در زمان پیامبر (صلی الله علیه و اله) ادبیات و سخنوری ، فصاحت و بلاغت بود که خداوند متعال با آیات قرآن ، خود و پیامبرش را معرفی نمود .
در آموزه های قرآن عنوانی داریم به نام "تحدی " و خداوند مخالفان قرآن را دعوت می نماید تا در صورت توانایی مثل آیات کتاب الهی  بیاورند .
کتاب مقدس مجموعه ای است که یهودیان و مسیحیان آن را کتاب آسمانی و الهی خود می دانند و آن را عهدین  گفته اند ، چون خداوند برای یاری  و نجات انسان ها با آنان عهد وپیمان بسته است
در عهد قدیم ، خداوند از انسان تعهد گرفته است که به اعمال الهی پایبند باشند ، این عهد از زمان حضرت ابراهیم (علیه السلام ) شروع و بعد از حضرت موسی (علیه السلام ) و با ظهور حضرت عیسی پایان می یابد .
در عهد جدید ، با آمدن حضرت عیسی (علیه السلام ) و رفتن او در جوار الهی پایان می یابد. مسیحیان کتاب زمان اول را عهد قدیم و زمان بعدی را عهد جدید می گویند .
مدیر مسوول انتشارات نظری در ادامه ، بیان داشت : هر سه دین به ظهور منجی عقیده دارند و ما شیعیان برای ظهور منجی عالم معتقدیم که باید شرایط حضور ایشان  آمده و مهیا شود .
ایشان در جمع نویسندگان و فرهیختگان حاضر  ، نسبت به ضعف برنامه ریزی فرهنگی و علمی کشور اظهار داشت :  با توجه به  چشم انداز 1404 ، در زمان حاضر ما در کدام ایستگاه این چشم انداز هستیم ؟ !  متولیان  فرهنگی کشور به مدیریت  فرهنگی عمل می کنند و توجه ای به مهندسی فرهنگی ندارند  و این ناتوانی مسوولین ، نمی تواند ایران را در سال 1404 قدرت اول منطقه و  در جهان جزء پانزده کشور برتر دنیا در آورد .
در آیین رونمایی کتاب " قرآن و عهدین " دکتر زینب نادی پیرامون قرآن و چگونگی عمل به دستورات الهی سخن مبسوطی ارایه داد و رضا موهبتی سردبیر نشریه لواسان نیز در خصوص اشاعه و نقش فرهنگ توسط کتاب و مطبوعات ، مطلب مفصلی بیان داشت
در پایان مراسم ، رونمایی کتاب توسط مدیر مسوول انتشارات نظری و  بهزاد تیمور پور ، رییس فرهنگسرای رسانه و شبکه های اجتماعی انجام پذیرفت

 

 

 

 

         


نظرات
نظری یافت نشد!
نوشتن نظر
نام


آدرس ایمیل


نظر شما Note: HTML is not translated!

کد را در کادر پایین وارد نمایید

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: