image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

رونمایی دو کتاب ارزشمند

آخرین تغییرات 1396/9/1 15:19:37 | تاریخ ارسال 1396/8/10 10:21:00 | دفعات خوانده شدن 617 بار | 0 نظرات

 

 

با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران و انتشارات نظری  ، کتاب های " زندگی شایسته از منظر قرآن و عترت " و  "تا بارگاه جانان ( سفرنامه اربعین ) " در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد شمیرانات  رونمایی  شد


در این گردهمایی ، پس از تلاوت آیات دلنشین قرآن کریم، ابتدا
  سید حسن صفوی رییس  اداره، به حاضران خوش آمد و ضمن تبریک به نویسندگان  کتاب هاییاد شده  پیرامون ارتباط آموزه های قرآن کریم و فلسفه شهادت امام حسین علیه السلام ، در خصوص سفر اربعین  مفصلا  صحبت به عمل آورد .                    

 مدیر مسوول انتشارات نظری : این جای غصه و کسالت  است که بعضی از صاحب منصبان در آسایش و رفاه  باشند و مستضعفان و قشر دیگری از جامعه  در سختی و یا فقر و تهیدستی زندگی کنند.                                                          

                                           
آن گاه،
 استاد جعفر حاجی کریم نظری، نکات ارزنده ای پیرامون این دو کتاب یادآور شد و برای هر دو پدیدآور، آرزوی موفقیت و درخشندگی بیشتر در عرصه نویسندگی کرد و در ادامه  پیرامون امر به معروف و نهی از منکر عنوان نمود :  امر به معروف و نهی از منکر فریضه ای است که مصرحا و موکدا  در خصوص آن ، هم در آیات الهی و هم در احادیث بسیار گفته شده است . واژه "عرف " به معنای شناخته شده و عمل نیک و خوب و واژه "نکر" از آشکار و مفهوم کار بد و ناپسند آمده و حسن "معروف" را عقل و شرع صحه گذاشته و "منکر"  را عقل و شرع  مطرود دانسته است ، با "معروف" فطرت پاک انسانی و با "منکر" سرشت کژی مانوس است .

فقیه در ارتباط با امر به معروف و نهی از منکر از دو منفذ برای اجرا  ، نظر ارایه داده است :

1)  احتمال تاثیر

2)  عدم ضرر
اما جنبش امام حسین (علیه السلام) از این شروط
  والاتر و نهایتا برای سرنگونی ظلم طراحی و برنامه ریزی شده بود" انَما خَرَجْتٌ لطَلَبَ الْاصلاح في اُمَة  جَدّيِ اٌريدٌ اَن آمرَ بِالْمعروفِ و اَنْهي عَنِ الْمنکرَ " در جامعه کنونی و حاضر این فریضه باید به عنوان وظیفه دینی ، انقلابی ، اجتماعی و فردی  نهادینه گردد. یکی از آن موارد که بایسته است تدکر داده شود و منفعت نیز دارد ، مساله اشرافی گری خاصه نزد بعضی  مسوولین نظام است ، که در نصایح حضرت امام (ره) و مقام ولایت بسیار آمده است . 
مقام معظم رهبری امر به معروف و نهی از منکر را یک تکلیف شرعی عمومی برای حفظ احکام  اسلامی و سلامت جامعه انقلابی و بی مبالاتی نسبت به حفظ بیت المال را گناهی بزرگ دانسته اند و مسوولین کشور ، خودشان و نزدیکانشان و وابستگانشان  را از  اشرافی گری نهی نموده اند . 
 مدیر مسوول انتشارات نظری در پایان سخنان خود گفت : این جای غصه و کسالت  است که بعضی از صاحب منصبان در آسایش و رفاه  باشند و مستضعفان و قشر دیگری از جامعه  در سختی و یا فقر و تهیدستی زندگی کنند

سپس
 علی سوری ، پدیدآور اثر «تا بارگاه جانان»، دقایقی راجع به اثر خود سخن گفت. او، سفر اربعین را، سفر عشق نامید که با هیچ سفر دیگری قابل مقایسه نیست؛ سفری با یکصد و چند کیلومتر پیادهروی که زائر کربلا، به رغم سختی های  آن ، احساس خستگی نمی کند. نامبرده، به جلوه های معنوی و دل انگیز این سفر اشاره کرد؛ سفری که در آن، شور حسینی از درون می جوشد و بیست و چند میلیون شیفتة اباعبدالله الحسین ( علیه السلام ) را، همدل و همداستان و «من ها» را «ما» می کند.
وی، در بخش دیگری از صحبت های خود، رسیدن به حرم نورانی قمر بنی هاشم و سیدالشهدا علیهماالسلام را
  نقطه وصال نامید. آن جا که در محضر جانان، سر از پا نمی توان شناخت و تمام آرزوهایت یک جا برآورده می شود. او، سفرنامة خود را، بازتابی از زیبایی های بی همتای این سفر و جلوه های عاشقانه و عارفانة آن برشمرد و آرزو کرد همه شیعیان، حد اقل یک بار این سفر بی نظیر را به یاد اسارت زینب کبرا (سلام الله علیها) تجربه کنند.


بعد از آن ،
 اصغر طهماسبی بلداجی نویسنده  کتاب "زندگی شایسته از منظر قران و عترت " اظهار داشت : این کتاب در شش فصل به بررسی سبک زندگی اسلامی می پردازد و در این باره به مهم ترین شاخصه های زندگی شایسته در ابعاد اعتقادی؛ فردی؛ رفتاری؛ اخلاقی؛ اجتماعی و اقتصادی اشاره می کند. در این کتاب سعی شده همسویی قرآن و احادیث در بیان معارف دین بیان گردد و با نگاهی کاربردی به نقش این معارف در زندگی اشاره شود.يکي از مهم ترين اوامر پيامبراکرم(صَلوات الله عليه) به تمام مسلمانان از آغاز تا قيامت، تمسّک به قرآن و عترت است. پیامبر اکرم(صَلوات الله عليه) راه رسیدن به کمال و سعادت در دنیا و آخرت را تمسّک به قرآن و عترت بیان نمود؛ تمسّک به یکی جدای از دیگری به فرموده اُسوه مطلق مومنان بيهوده بوده و به نتیجه نمی رسد. بنابراین برای داشتن یک زندگی شایسته و نایل شدن به هدف خلقت باید به این دو ثقل ارزشمند باهم تمسّک جست و از رهنمودهای آنان بهره مند گردید. بایسته های یک زندگی شایسته در تمام سطوح و جوانب آن در ذيل آیات قرآن و روایات معصومین(عَليهِم السّلام)  تبیین شده است که بدون شک اجرایی کردن آن ها سعادت و کمال دنیا و آخرت را از ابعاد فردی و اجتماعی به ارمغان می آورد. باید توجه داشت دو عنصر تبیین صحیح و اجراء درست، ضامن به تحقق رسیدن این مهم است. در این پژوهش محورهای کلی زندگی شایسته اسلامی را با استناد به دو ثقل ارزشمند به اجمال بیان شده است؛ شايان ذکر است دين اسلام از جامعيت مطلق در امور هدايتي برخوردار است و به تمام جوانب زندگي انسان توجه داشته و هر چه را که انسان براي خوشبختي دنيا و آخرت به آن نياز دارد بيان داشته است در اين نوشتار برخي از شاخصه هاي زندگي شايسته در ابعاد مختلف بيان مي شود امید که مورد رضایت خداوند سبحان قرار گیرد و رهنمودی باشد برای رسیدن به هدف خلقتی که خداوند ما را براي آن آفریده است. در پايان از تمامي کساني که بنده را در انجام اين پژوهش ياري نمودند ، سپاسگزارم و براي همه اين عزيزان خير دنيا و آخرت را از خداوند منّان خواستارم. 
در این مراسم معنوی کامبیز شادلو شاعر و نویسنده شهرستان ورامین در وصف امام حسین علیه السلام
  به قرایت اشعار آیینی و معرفتی  پرداختند

 در آخر جلسه  رونمایی از کتاب های مزبور انجام و هدایایی به رسم یاد بود ، توسد سید حسن صفوی به نویسندگان ارایه شد .

منبع : http://oumghandisheh.ir


نظرات
نظری یافت نشد!
نوشتن نظر
نام


آدرس ایمیل


نظر شما Note: HTML is not translated!

کد را در کادر پایین وارد نمایید

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: