image 1 image 1 image 1 image 1

نویسندگان جانباز، تجلیل شدند

آخرین تغییرات 1395/3/16 13:03:38 | تاریخ ارسال 1395/3/11 14:55:13 | دفعات خوانده شدن 1187 بار | 0 نظرات

به مناسبت اعیاد مبارک شعبانیه ، ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز ، از نویسندگان جانباز در همایش "زلال قلم"  با همکاری مدیریت فرهنگی هنری منطقه 22 شهرداری و فرهنگسرای تهران ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شمال تهران و انتشارات نظری تجلیل شد.

 

 

به گزارش رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و روابط عمومی انتشارات نظری ، در این همایش که به همت کتابخانه شهر و فرهنگسرای تهران برگزار شد، از کتاب « مقاومت شرهانی» نوشته امیر سرتیپ دکتر محمد مسعود بهمنی جانباز و نویسنده دفاع مقدس و مولف 17 عنوان کتاب، رونمایی شد.

در این مراسم علاوه بر تجلیل از نویسنده کتاب " مقاومت شرهانی " ، تنی چند از نویسندگان جانباز و دفاع مقدس، بانوان نویسنده دفاع مقدس و نویسنده مدافع حرم نیز تجلیل شدند.

 


 

همایش زلال قلم عصر روز چهارشنبه 22 اردیبهشت با حضور دکتر خانم عشرت شائق معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری منطقه 22، سرتیپ ابراهیم گلفام رییس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ارتش جمهوری اسلامی ایران ، سید حسن صفوی رییس کتابخانه الزهرا(س) و رییس اداره فرهنگ و ارشاد شمیرانات و شمال تهران،حسین قربانی مدیر فرهنگی هنری منطقه 22 و رییس فرهنگسرای تهران ،  جعفر حاجی کریم نظری نویسنده و ایثارگر، عضو مجمع ناشرین دفاع مقدس و مدیر مسوول انتشارات نظری، نویسندگان جانباز دفاع مقدس و شماری از چهره ها و فعالان فرهنگی برگزار شد.

 

در این مراسم هم چنین دکتر شائق معاون فرهنگی اجتماعی شهردار منطقه 22 که خود از نویسندگان جانباز دفاع مقدس است درباره جایگاه و منزلت جانبازان سخنانی ایراد کرد. سخنرانی های کوتاه نویسندگان حاضر در مراسم در باره جنگ و ادبیات دفاع مقدس و تجلیل از خانم ها صناعی و افشار، دو فرزند شهید که از کارکنان کتابخانه الزهرا(س) هستند از دیگر بخش های این مراسم بود.

 

 

 

جعفر حاجی کریم نظری ضمن تشکر از متولیان این همایش و تبریک و تحیت برای بزرگداشت روزهای پاسدار و جانباز  گفت : جانباز به معنی کسی است  که جان خود را در معرض خطر انداخته و در راه کیان ، شرف و دین به دفاع پرداخته  و علی رغم  کوشش هایش در حفظ جان ، به اراده الهی پیکرش مورد آسیب قرار گرفته است  و به تعبیر مقام عظمای  ولایت   : شهید زنده ؛ وصف انسان کامل  کاملا برازنده جانباز است . به طور کلی دیدگاه صاحبان مکاتب درباره انسان کامل متفاوت و هم مشترک است . اصحاب عقل ، انسان را از زوایای مختلف عقل و قوه تفکر می نگرد .

ابن سینا مدعی بود  که انسان کامل یعنی انسان حکیم و کمال انسان را در حکمت او می دانست . پس از منظر ایشان ، انسان کامل کسی  است که عقلش به کمال رسیده باشد.

  بعضی ها از منفذ عشق و عرفان  به انسان کامل  نگاه می کنند و کمال انسان را در عشق که مقصود ذات حق است  می ببیند ، آن ها معتقدند که روح در تکامل انسان کاملا دخالت دارد . آنان عقل را یک ابزار و جزیی از انسان می دانند . مثل چشم .

مکتب قدرت : نه به عقل تکیه دارد و نه به عشق  و می گوید   انسان کامل یعنی انسان مقتدر و قوی.

مکتب لذت  : می گوید همه چیز را خداوند خلق کرده است و باید از نعمت های او بهره برد

و در مکتب روانشناسان ، رفتار ها و عمل های انسان مورد توجه است . همین طور در مکتب جامعه شناسان که پدیده و تجربه مد نظر است.

اما در مکتب اسلام : انسان موجودی مختار می باشد  که در فطرت او استعداد رسیدن به کمال  و جمال مطلق الهی به ودیعه نهاده شده است  و اگر در راه رضای باری تعالی قدم بردارد به کمال واقعی  و سعادت اخروی می رسد  .
محققین  و علمای اسلام  از ویژگی های انسان  کامل بسیار گفته اند : از مسوولیتش ،  وفایش ، ایمانش  ، تقوایش ، علمش ، صداقتش و امثالهم ،  اما خیلی از آنان در توصیف انسان کامل  شجاعت را نادیده گرفته اند .
شجاعت یکی از فضایل رفتاری  پسنده  در حوزه اخلاق می باشد  که سر منشاء بسیاری از دستاورد های خوب فردی و اجتماعی  است.

تاثیر گذاری  این خصلت و خصیصه تا اندازه ای است  که هویت فرهنگی ملت ها را شکل می دهد  و به آن جایگاه  رفیع می بخشد و در تمام شئون جوامع آثار و برکات خود را به جای می گذارد.

 ریشه شجاعت در اسلام ، خاصه شیعه  را ، باید در باور ها و بینش ها  و نگرش هایش جستجو کرد . ایمان به خداوند ، باور به آخرت.

در شجاعت شیعی  ، حکمت ، عقلانیت ، عشق ، عرفان  ، عدالت  ، عفت ، مسوولیت و هر چه صفت نیک است . موج می زند .

امام حسین  و حضرت عباس علیهم السلام مظهر شجاعت اند.

در این روز همسران جانبازان را فراموش نکنیم ، راه جانباز را همسرش دارد ادامه می دهد . تقدیر و سپاس  را نثارشان می کنیم .

 امروز  از کتاب  مقاومت شرهانی  که صاحب اثرش یک جانباز رشید است رونمایی می کنیم و از نویسندگان  دفاع مقدس ، جانباز و ایثار گر  تجلیل می نماییم.

امروز روز افتخار است.

امیر سرتیپ محمدمسعود بهمنی نویسنده کتاب مقاومت شرهانی طی سخنانی از بر گزار کنندگان جلسه  تشکر کرد و گفت : این کتاب خاطرات نویسنده از جبهه های جنگ حق علیه باطل و نور علیه ظلمت است که به چگونگی زندگی در سنگرها و نحوه تدارکات و آموزش و کمک رسانی به جبهه ها و عملیات های آفندی وپدافندی و تخلیه شهدا و مجروحین و... پرداخته تا نسل کنونی و آینده به مظلومیت رزمندگان ما در طول هشت سال دفاع مقدس بیشتر آشنا شوند.ایشان گفت جبهه های ما نور بود و شهدای ما نور بودند همان طور که ایات قران نورند و امامان ما و سخنان آنان نور هستند .در نبود نور تاریکی و ظلمت و کفر و عصیان و جهل و نادانی و شیطان و گناه بوجود می آید.

ایشان درادامه گفت : شهدای حرم نورند و رزمندگان ما در سوریه بایستی پشتیبانی شوند تا با خاطری آسوده بر علیه کفار و مشرکین و داعش بجنگند.امنیت جامعه اسلامی ما مرهون این ایثارگری ها و خون شهدا در هشت سال دفاع مقدس است و در غیر این صورت دشمن به سرزمین ما مسلط می شد.یاد همه شهدا و امام شهدا گرامی باد.ایشان در پایان بمناسبت روز جانباز شعری از حافظ خواند:

از پای تا سرت همه نور خدا شود             در راه ذوالجلال چو بی پا و سر شوی


دکتر شائق نویسنده جانباز و معاون فرهنگی اجتماعی شهردار منطقه 22 ، امیر سرتیپ دکتر محمدمسعود بهمنی از فرماندهان دفاع مقدس ، جانباز و نویسنده جنگ و مولف 17 عنوان کتاب، سردار دکتر محمدحسین برزه جانباز، ایثارگر ، نویسنده و استاد دانشگاه، حجت ا... محمدی  جانباز ، ایثارگر و نویسنده ، محمدحسین قربانی زواره  نویسنده دفاع مقدس و مدافع حرم ، محمود نظریان نویسنده دفاع مقدس، عضو خانواده شهید و ایثارگر، زهرا یزدانی طبایی  نویسنده و شاعر دفاع مقدس،  فاطمه فهیمی نویسنده دفاع مقدس و فاطمه خاورغزلانی  نویسنده دفاع مقدس ، افرادی بودند که با لوح تقدیر و هدایایی مورد تقدیر قرار گرفتند.

 


 

همایش "زلال قلم" از سوی کتابخانه شهر ، فرهنگسرای تهران و با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد شمیرانات و شمال تهران و انتشارات نظری روز چهارشنبه 22 اردیبهشت مصادف با ولادت حضرت ابوالفضل العباس(ع) و روز جانباز از ساعت 16 تا 18 برگزار شد.

http://ferekans-tafakor.mihanblog.com

 

 


نظرات
نظری یافت نشد!
نوشتن نظر
نام


آدرس ایمیل


نظر شما Note: HTML is not translated!

کد را در کادر پایین وارد نمایید

جستجوامروز

1398/3/28محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: