image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

زوج آسمانی

آخرین تغییرات 1391/7/25 17:23:27 | تاریخ 1390/12/9 10:44:55 | دفعات خوانده شدن 1740 | 0 نظرات

ازدواج عملی است که پیوند بین دو جنس مخالف را بر پایه­ ی روابط جنسی ایجاد می کند و رابطه دو فرد از یک جنس چه به طور دائم و چه موقت ازدواج خوانده نمی­شود. از سوی دیگر ازدواج و قرارداد ناشی از آن دارای نوعی تقدس است و برخی معتقدند که تقدس زوجیت را مهم­ترین وجه تمایز آن را از دیگر روابط بین انسان­ها می­دانند. ازدواج اولین مرحله­ی خروج از خود طبیعی فردی و توسعه پیدا کردن شخصیت انسان است. شخصیت انسان پس از ازدواج به یک شخصیت مسئوولیت­پذیر و اجتماعی تبدیل می­شود پس می­توان ازدواج را مایه­ی رشد و کمال یافتن انسان دانست و در واقع خداوند انسان را به گونه­ای آفریده که بدون جنس مخالف ناقص بوده و با جنس مخالف کامل می­شود یعنی مرد به زن نیاز دارد و زن به مرد. بنابراین رابطه بین زن و شوهر زمانی برقرار می­شود که هر دوی آن­ها با اندیشه­ی متعالی و انگیزه­ای قوی تلاش کنند که یکدیگر را مورد حمایت عاطفی قرار دهند به زندگی تنوع و نشاط بخشند و هر روز بهتر از روز آشنایی برجاذبه ­های رفتاری و کلامی خویش بیفزایند از مزایای آن می­توان به چند نکته اشاره کرد. ایجاد محیطی آرام برای رسیدن به غرایز جنسی. انجام سنت پیامبر (ص) و عمل به دستور خداوندی جلوگیری از ابتلاء به بیماری­های مقاربتی مثل سوزاک و ایدز بستن پیمان عشق و احترام و حمایت از یکدیگر افزایش سلامت جنسی و جسمی و کاهش خطر ابتلاء به بیماری­های قلبی و عروقی و افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر، گوشه­نشینی. تربیت و پرورش فرزندان صالح برخورداری از حمایت قانونی در اجتماع برای انجام فعالیت­های اقتصادی افزایش سطح روابط اجتماعی و شغلی.

 

ازدواج مرحله‌ي مهمي از تشكيل خانواده است كه بيش از همه مراسم و رويدادهاي زندگي انسان در جنبه‌هاي متعدد فردي و زيستي و اجتماعي، امري جهاني از نظر هدف ثابت و پايدار است. اين فرايند عبارت است از كنش متقابل مرد و زني كه برخي شرايط قانوني را تحقق بخشيده‌اند. ازدواج، بين فرهنگ و طبيعت تعادل برقرار مي‌كند ذکر شد از نوعي تقدس برخوردار است و در مقايسه با ساير روابط انساني، تماميتي بي‌نظير دارد؛ بدين معنا كه ابعاد زيستي، اقتصادي، عاطفي، رواني و اجتماعي زندگي را پوشش مي‌دهد.

تعاليم اسلام نيز بر نكات فوق در ازدواج تاكيد دارد، هر چند برخي را بيشتر مورد توجه قرار مي‌دهد. اسلام ازدواج را قراردادي با شرايط ويژه مي‌داند و نسبت به ملل و اديان ديگر، براي مسلمانان در ازدواج شرايط بيشتري مقرر كرده است، هر چند ازدواج ساير فرهنگ­ها را در ظرف و قالب خود به رسميت مي‌شناسد. نكته دوم، استحكام اينقرارداد است. در قرآن از ازدواج به عنوان «پيماني محكم» ياد شده است و جملاتي كه در عقد ازدواج و هم زمان با آن از سوي يك طرف گفته مي‌شود و طرف مقابل نيز آن را مي‌پذيرد، نشان از استواري اين پيوند دارد. برخي از اين جملات از متن قرآن گرفته شده و بر اين استوار است كه زن و مرد بايد به صورت مناسب و مطلوب به زندگي مشترك خويش ادامه دهند، و در صورتي كه بخواهند از هم جدا شوند بايد با احسان و نيكي به يكديگر همراه باشد. در عين حال، پيمان زناشويي محكم‌ترين قرارداد اجتماعي است كه مي‌توان آن را ناشي از دوستي شديد و رحمت متقابل بين زن و شوهر دانست كه قرآن به آن اشاره كرده است. اين دوستي، قوي‌ترين امري است كه فرد بر آن اعتماد كرده، والدين، خواهر و برادر و همه خانواده را رها مي‌نمايد و راضي مي‌شود با فردي كه نسبت خوني با او ندارد، زندگي كند و در سختي و آسايش با او شريك باشد. از نشانه‌هاي مهم خداوند در خلقت انسان، جذبه روان‌شناختي در وجود مرد و زن است كه مي‌پذيرند از نزديكان جدا شوند و فرد ناآشنايي را به همسري برگزينند تا مايه آرامش يكديگر شوند و رابطه دوستانه‌ي آن­ها از هر رابطه ديگر عميق‌تر گردد.

به نظر مي‌رسد، زن و مرد تنها در صورت اطمينان به عمق اين رابطه و گوارا بودن زندگي مشترك، به ازدواج رضايت مي‌دهند. اين پيمان فطري، بسيار محكم و امري وراي ارضاي جنسي است و اطمينان زن و مرد به يكديگر بيش از اطمينان افراد به هم در هر رابطه ديگر انساني است. اين امور باعث مي‌شود ازدواج به پيمان محكمي تبديل شود. اگر بخواهيم عمق ازدواج را بدانيم به مجموع اين احاديث توجه كنيم.

از آثار روان‌شناختي ازدواج كه تا حدي به نوع اين پيمان مربوط مي‌شود، تأثير و تأثر شديد زن و شوهر از يكديگر است كه شايد بتوان آن را عميق‌ترين و قوي‌ترين تأثير و تأثر متقابل در روابط اجتماعي دانست. عبارت­هايي در متون اسلامي، به اين واقعيت روان‌شناختي اشاره دارد. در مورد مردان گفته شده است كه با ازدواج اختيار خود را به دست زن مي‌دهند، پس متوجه باشند عنان اختيار خود را به دست چه كسي مي‌دهند. همچنين هنگام ازدواج گفته شده است كه ببين چه كسي را در كنار خود قرار مي‌دهي، در مالت شريك مي‌كني و بر دين و اسرارت آگاه مي‌سازي. در مورد زنان نيز گفته شده است كه با ازدواج به تبعيت كامل شوهر درمي‌آيند. هر دو تعبير، نشان از وابستگي عميق و متقابل بين زن و مرد دارد. بر اين اساس، هر يك از زن و مرد، در رفتار و افكار و نگرشها به شدت تحت تأثير طرف مقابل قرار مي‌گيرد.

از آن‌جا كه اين امر لازمه ازدواج است، در تعاليم اسلام توصيه‌هاي اكيدي درباره‌ي گزينش همسر به ويژه شوهر وجود دارد؛ از جمله اين كه اعتقادات و رفتار فرد مورد گزينش در مسير صحيح باشد، از نكات ديگر، نگاه معنوي به ازدواج و جنبه تقدس آن در اسلام است. به طور كلي مي‌توان گفت: هر گونه تقدس در ازدواج ريشه در اديان الهي دارد. بسياري از جوامع بشري مراسم ازدواج را در عبادتگاه‌ها برگزار مي‌كنند؛ براي مثال، مسيحيان ازدواج را يك امر دنيوي نمي‌دانند؛ زيرا ازدواج نشانه‌ي محبت خدا، به بشريت است. آنان اين مراسم را در كليسا، و اديان ديگر در عبادتگاه‌هاي خود برگزار مي‌كنند. تعبيرهاي متون اسلامي، به گونه‌هاي مختلف بر تقدس ازدواج تأكيد مي‌كنند. برخي از اين جملات عبارت از: بيشتر اهل جهنم كساني هستند كه ازدواج نكرده‌اند؛ كسي كه ازدواج كند نيمي از دين خود را كامل كرده است؛ يكي از زمان‌هاي نزول رحمت خدا هنگام برگزاري عقد ازدواج است. همچنين بسياري از رفتارهاي خانوادگي، در اسلام به منزله عبادت محسوب مي‌شوند و حتي بعضي از آن­ها در شرايط خاص محبوب‌تر از برخي عبادتها اعلام شده است. همه اين امور كه به تقدس و معنويت ازدواج اشاره دارد، فرد را تشويق مي‌كند تا مسئوليت­ها و رفتارهاي خانوادگي را جزو وظايف ديني خويش قرار دهد و بدين ترتيب، امور زندگي دنيوي در مسير تكامل معنوي و اخروي قرار گيرد. اين در مقابل نگرشي است كه راه رشد معنوي را در دوري ازدواج جستجو مي‌كند. اگر مي‌بينيم در تعاليم اسلام به افراد توصيه مي‌شود پيش از اقدام به ازدواج، در گزينش همسر و انجام مراسم در مراحل بعدي، با نماز و دعا و توكل بر خدا رفتارهاي خود را همراه كنند، به اين جهت است كه ازدواج را با معنويت همراه كنند و به آن تقدس بخشند تا بتوانند زمينه تكامل و رشد انساني را فراهم آورند. از نكات ديگري كه در دين اسلام در ازدواج مورد توجه قرار داده، مراسم و تشريفات آن است. اهميت اين مراسم به حدي است كه اولياي دين (ع) تفاوت ازدواج و روابط جنسي نامشروع را در برگزاري مراسم ويژه كه معمولاً همراه با جشن و شادماني است، اعلام كرده‌اند. جالب توجه ان است كه تعاليم اسلام براي مراسم ازدواج، استثناهايي در نظر گرفته كه در واقع به بعد لزوم جشن و شادماني در ازدواج باز مي‌گردد. غنا كه آوازخواني طرب‌انگيز است، در برخي مراسم ازدواج با رعايت حدود خاص، جايز شمرده شده است. برگزاري مراسم ازدواج باعث مي‌شود زن و شوهر، خود را از نظر رواني براي شروع يك زندگي مشترك آماده كنند و ازدواج را امر مهمي تلقي نمايند كه افرادي زيادي در فراهم آوردن شرايط آن ياري كرده‌اند، نه يك مسئله ساده در زندگي كه بتوان به آساني آن را به هم زد، يا به وظايف مترتب بر آن بي‌اعتنا بود. حضور و شادي ديگران در اين مراسم به رضايت زوجين و افزايش ارزش مثبت خود آن­ها كمك مي‌كند. شروع زندگي جديد با برگزاري مراسم، تشويق ديگران را به نوعي همراه دارد و زمينه ازدواج افراد ديگر را نيز فراهم مي‌كند.

مزایای ازدواج سالم برای خانم ها

تحقیقات نشان می­دهد که خانم­هایی که در یک ازدواج سالم هستند نسبت به خانم­هایی که در ازدواج ناموفق هستند مزایای بیشتری دارند از جمله:

- از ارتباط خود راضی هستند.

- از نظر احساسی سالم­تر هستند.

- از نظر مالی غنی­تر هستند.

- کمتر قربانی خشونت سواستفاده­های جنسی و یا سایر جرم­ها می­شوند.

- تلاش کمتری برای خودکشی انجام می­دهند.

- از الکل و مواد مخدر استفاده نمی­کنند.

       - زیر خط فقر به سر نمی­برند.

- با فرزند خود رابطه بهتری پیدا می کنند.   

- از نظر جسمانی سالم­تر هستند.

 

مزایای ازدواج سالم برای مردها

تحقیقات مزایای بسیاری زیادی را در مورد مردانی که در یک ازدواج سالم هستند نسبت به سایر هستند به سایر آقایان پیدا کرده است به نمونه زیر توجه کنید.

- عمر طولانی سلامت جسمانی تامین مالی اشتغال بلند مدت.

- دستمزد بالا.

- ریسک کمتر در روی آوردن به مواد مخدر مشروبات الکلی.

- داشتن ارتباط بهتر با فرزندان.

- احتمال کمتر به ارتکاب به جرم و جنایت.

- احتمال کمتر در خودکشی.

 مزایای ازدواج سالم برای اجتماع

زمانی که در جامعه درصد افرادی که در یک ازدواج سالم هستند بیشتر شود مزایای بی­شماری به همراه آن­ها با اجتماع وارد می­شود.
   – داشتن شهروندان سالم از نظر فیزیکی.

  - دارا بودن شهروندان سالم از نظر احساسی.

   - بالا رفتن درصد افراد تحصیلکرده.

- کاهش خشونت های خانوادگی.

- کاهش آمار جرم و جنایت.

- کاهش ارتکاب به جرم در نوجوانان و جوانان.

- کاهش میزان مهاجرت.

- افزایش ارزش دارایی­های افراد.

- کاهش نیاز به خدمت مشاوره خانوادگی.

زمان مناسب ازدواج از دیدگاه اسلام

براي انجام ازدواج در فرهنگ­هاي مختلف، محدوديت زماني وجود ندارد، ولي بيشتر در دوران جواني ازدواج مي‌كنند، امروز به علت تقويت خانواده‌ي هسته‌اي و دشواري‌هاي اقتصادي در جوامع صنعتي، متوسط سن ازدواج افزايش يافته است. بررسي‌هاي آماري نشان مي‌دهد در ايران نيز ميانگين سن در اولين ازدواج همين روند را دارد، با اين تفاوت كه اين افزايش درمورد زنان بيشتر است.

در حدیث از پیامبر اکرم است که می­فرماید: معاد شاید آن است که دختر خون حیض را در خانه شوهر ببیند[1] یعنی توصیه به ازدواج در زمان سن پایین نه سن بالا براساس سرشماري سال 1375، ميانگين سن ازدواج در مردان 25/6 سال است كه نسبت به مزایای ازدواج برای کودکان و نوجوانان.

تحقیقات نشان می­دهد که کودکانی که در آغوش گرم خانواده بزرگ می­شوند برتری بیشتر نسبت به سایرین دارند. از آن جمله می­توان موارد زیر اشاره کرد:

- احتمال ورود آن­ها به مدارج بالاتر علمی بیشتر است.

- از نظر آکادمیک بچه ­های موفق­ تری هستند.

- از نظر جسمی سالم­تر هستند.

- از نظر عاطفی سالم­تر هستند.

- احتمال خودکشی در آن­ها کمتر است.

- ناآرامی­ های کمتری را در مدرسه از خود نشان می­دهند.

- احتمال کمتری وجود دارد که قربانی سوءاستفاده جنسی شوند.

- کمتر از الکل و مواد مخدر استفاده می­کنند.

- کمتر مرتکب جنایت می­شوند.

- ارتباط بهتری با پدر و مادر خود دارند.

- وقتی ازدواج کردند. احتمال طلاق کمتر است.

    - در فقر بزرگ نمی­شوند.

       فواید ازدواج

1- عمل به دستور خداوند متعال

2- انجام سنت پیامبر (ص)

3- ایجاد آرامش و آسایش

4- جلوگیری از ابتلاء از بیماری­های جنسی و روحی

5- افزایش سلامتی جنسی و جسمی و کاهش خطراتی ابتلاء از بیماری­های قلبی و عروقی،

گوشه­ نشینی- افسردگی

6- تربیت و پرورش فرزندان سالم

7- حفظ نصف دین

8- رزق و روزی فراوان

9- بدست آوردن استقلال

10- حس بزرگی

11- بلندی همت

12- ارضاء کننده روح و جسم است

13- عمیق و متمرکز کننده روح و جان است

14- ثبات در اراده به وجود می­ آورد

15- دوام و بقای ازدواج می­تواند ابدی باشد

16- در روح تعالی دارد

17- نهایت بهره ­بری از لذت­های معنوی


[1]. وسایل الشیعه جلد 20/ 64.

 

منبع : بخشی از کتاب زوج آسمانی

نویسنده: سید محمد حسین نوری

ناشر : انتشارات نظری


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/25محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: