image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

آزمایش‌های هوا برای کودکان

تاریخ 1398/2/26 10:08:12 | دفعات خوانده شدن 131 | 0 Comments

 

آزمایش‌ها مربوط به هوا

1-1 آیا هوا، فضا اشغال می‌کند؟

یک شیشه‌ی مربای خالی را با یک دستمال بزرگ یا کمی روزنامه‌ی خردشده پرکنید. مطمئن شوید که وقتی می‌خواهید شیشه را وارونه کنید دستمال از شیشه بیرون نمی‌افتد سپس یک قابلمه را پر از آب کنید و شیشه را طوری در آن قرار دهید که سر آن روبه پایین باشد. شیشه را در قابلمه‌ی آب فروکنید و آن را آنجا قرار دهید بعد از یک یا دو دقیقه شیشه را از آب بیرون بیاورید و دستمال داخل شیشه را هم بیرون بیاورید. پس از انجام این آزمایش شما خواهید دید دستمال خشک است و خیس نشده است.

از دلایل عدم خیس شدن می‌توان به دلیل زیر اشاره نمود: آب نمی‌تواند وارد شیشه شود به خاطر اینکه شیشه از قبل از هوا پرشده است لذا شیشه‌ی خالی، از هوا پر است و این آزمایش نشان می‌دهد که هوا می­تواند فضا اشغال کند.

1-2 آیا می‌توانید یک بطری خالی را پرکنید؟

یک قیف را بر روی دهانه‌ی یک بطری نوشابه قرار دهید دور دهانه‌ی بطری را با گل رس طوری ببندید که فضایی مابین بطری و قیف نباشد. درون قیف آب بریزید و ملاحظه کنید چه اتفاقی می‌افتد. سپس گل را از بین قیف و دهانه‌ی بطری بردارید. پس از انجام آزمایش خواهید دید تا زمانی که گل آنجا بود آب درون قیف باقی می‌ماند یا به‌آرامی بیرون می­ریزد و وارد بطری می‌شود اما وقتی‌که گل برداشته شود آب آزادانه به درون بطری جاری می‌شود.

گل موجود در دهانه‌ی بطری، خارج از قیف را مهروموم می‌کند. وقتی‌که آب درون قیف جاری می‌شود، تنها می‌تواند به‌آرامی از راه دیگری فرار کند. هوا، فضا داخلی بطری را پرکرده و مانع از آمدن آب به داخل می‌شود وقتی گل را برمی‌داریم و هوا توانایی خروج از اطراف دهانه‌ی بطری را پیدا می‌کند، آب می‌تواند درون بطری جاری شود. این آزمایش ثابت می‌کند که هوا، فضا داخل بطری را اشغال نموده است و تا زمانی که هوا خارج نشود، چیزی نمی­تواند داخل آن وارد شود.

1-3 آیا هوا وزن دارد؟

با مته دو سوراخ در یک چوب 3 فوتی باریک ایجاد کنید که فاصله‌ی آن‌ها از انتهای چوب 6 اینچ باشد سپس یک سوراخ در مرکز چوب ایجاد کنید که از هر طرف 18 اینچ فاصله داشته باشد. ریسمانی را از سوراخ وسط رد کنید و آن را به پشت یک صندلی یا یک میله آویزان کنید. یک بادکنک بزرگ یا یک توپ ساحلی را باد کنید و سر آن­ را ببندید و آن را از یکی از سوراخ‌های انتهایی چوب آویزان کنید. سپس یک جعبه یا یک قوطی (مانند قوطی بیکینگ‌پودر) را از آن‌یکی سوراخ انتهایی آویزان کنید و داخل آن را از شن یا برنج پرکنید تا وقتی‌که چوب بالانس[1] شود. سپس اجازه دهید هوای داخل بادکنک خارج شود. پس از انجام آزمایش خواهید دید که وقتی‌که باد بادکنک را خالی می­شود، قوطی پایین‌تر می‌آید.

وقتی‌که هوای داخل بادکنک را خالی می‌کنید بادکنک سبک می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده این مطلب است که هوا وزن دارد. در سطح دریا وزن هوا یک و یک‌چهارم انس بر فوت مکعب است (اگر شما بتوانید یک کارتن یا یک جعبه‌ی کتاب پیدا کنید که طول آن 1 فوت، عرض آن 1 فوت و ارتفاع آن 1 فوت باشد شما یک و یک‌چهارم انس هواخواهید داشت). لازم به ذکر است که بر روی قله‌ی کوه هوا رقیق‌تر است و وزن آن کمتر است. هوای سرد سنگین‌تر است یا هوای گرم؟

یک شیشه‌ی بچه‌ی خالی را در یک انتهای ترازو یک قوطی در آن‌طرف ترازو آویزان کنید و به میزان لازم در قوطی شن یا برنج بریزید تا بالانس شود. یک شمع روشن را زیر دهانه‌ی شیشه به مدت یک دقیقه نگهدارید. سپس شمع را بردارید و دوباره ترازو را بالانس کنید. شما پس از انجام آزمایش خواهید دید که پس از حرارت دادن شیشه، بطری بالا می‌رود و شما باید مجدداً کمی شن یا برنج از درون قوطی بردارید تا دوباره ترازو بالانس شود.

با توجه به آزمایش انجام پذیرفته می‌توان بیان نمود که در حجم یکسان، هوای گرم وزن کمتری نسبت به هوای سرد دارد.

1-4 چه اتفاقی برای هوای گرم می‌افتد؟

یک شیشه را با آب بسیار سرد بشویید و شیشه‌ی دیگر را با آب گرم بشویید. هر دو را کاملاً خشک‌کنید. با مقوا بین جایی که دهانه‌ی آن‌ها به هم می‌رسد را بپوشانید طوری که شیشه‌ی گرم پایین باشد. سپس از یک نفر بخواهید یک بسته سیگار را در شیشه‌ی پایین فوت کند و مقوا را سر جایش بگذارد و اجازه دهید که دود شیشه‌ی پایینی را پر کند. پس از انجام این مراحل مقوا را بردارید. شما پس از انجام آزمایش خواهید دید که دود از شیشه‌ی پایینی به داخل شیشه‌ی بالایی حرکت می‌کند.

دود همانند هوای گرم بالا می‌رود که دلیل این موضوع وزن کم آن است و هوای سرد که سنگین‌تر است و پایین می‌آید. آزمایش را تکرار کنید با این تفاوت که شیشه‌ی سرد پایین باشد و شیشه‌ی گرم بالا باشد. این بار چه اتفاقی می‌افتد.

 

بخشی از کتاب آزمایش‌های فیزیک برای کودکان

اثر : آرش زنگی آبادی - دکتر یاسین حیات ابدی

منبع : http://www.nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است [1].Balance


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/29محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: