image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

اجرا،تعمیر،و نگهداری درزگیر بتنی

آخرین تغییرات 1398/1/22 10:12:27 | تاریخ 1398/1/22 10:06:43 | دفعات خوانده شدن 136 | 0 نظرات

1.1. عملکرد یا اجرای ضعیف

تجربیات بسیار زیادی در رابطه با اجرای ضعیف درزگیرها و صدمات وارد شده از طریق آن­ها به مجموعه­ی متنوعی از سازه­ها وجود دارند. نگرانی از مشکلات ناشی شده از به کارگیری آسفالت­ها و درزگیرهای آسفالتی بی­کیفیت و پایین­درجه­ انگیزه­بخش توسعه و ورود درزگیرهایی با کیفیت بالاتر در هر دو گونه از درزگیرهای درجا-قالبگیری­شده و پیش­ساخته شده است. ولی با وجود این، مشکلات همچنان رخ می­دهند؛ غالباً هم صرفاً در عرض چند روز و یا چند هفته پس از نصب و نه در عرض چند ماه یا چند سال، و پنج علت عمده برای این موضوع وجود دارد:

1.       طراحی شکل هندسی درز برای سازگاری با حرکات نامناسب بوده است.

2.    شرایط خدمتی پیش­بینی­نشده­ منجر به بروز حرکات بزرگتری برای درزها شده­اند که از سطح مجاز حرکات برآورد شده فراتر رفته و با نوع درزگیر تعیین شده ناسازگار بوده­اند. 

3.    گونه­ی اشتباهی از درزگیرها برای شرایطی خاص انتخاب شده­اند؛ اشتباهاتی که غالباً با انگیزه­ها و پیش­زمینه­هایی اقتصادی اتفاق می­افتند.

4.    در پاره­ای موارد از درزگیرهای جدیدی استفاده شده که در ابتدای کار و پیش از مشخص شدن اشکالات و محدودیت­هاشان بیش از اندازه درباره­شان تبلیغ و اغراق شده است.

5.       کار اجرایی صورت پذیرفته در زمان ساخت درز و آماده­سازی درز برای تعبیه­ی درزگیر یا نصب درزگیر به نحوی ضعیف انجام شده است.

برخی از مشکلات معمول مرتبط با درزها در شکل­های (3)، (4) و (16) نشان داده شده­اند، و توصیه­هایی نیز در رابطه با نحوه­ی دوری جستن از چنین نواقصی در کارهای آتی ارائه شده­اند. 

  

1.2. تعمیرات نواقص بتن و تعویض درزگیرها

1.2.1. در محل درزها: اصلاحات جزئی در شکاف­های ریز و یا نقاط نرم یا سخت ایجاد شده در درزگیرهای درجا-قالبگیری­شده را معمولاً می­توان بر روی همان درزگیرهای موجود انجام داد. اما در شرایطی که خرابی­ها گسترده باشند، معمولاً لازم است تا درزگیر برداشته شود و با درزگیری جدید جایگزین شود.

در صورتی که کل درزگیر دچار گسیختگی شده باشد، ولی از درون شیار درزگیری خارج نشده باشد می­توان با استفاده از ابزارهای دستی اقدام به تعویض آن کرد، و یا در پروژه­هایی بزرگتر نظیر روسازی­ها، از ابزارهای مناسب برای برون­کشی یا شیارزنی (routing or plowing) استفاده کرد. همچنین در شرایط ویژه­ای که افزایش پهنای درز برای بهبود ضریب شکل ضرورت داشته باشد، می­توان فضای انباره­ی درزگیر را با استفاده از اره­کاری بزرگتر ساخت.

پس از آماده­سازی مناسب جهت حصول اطمینان از تمیزی وجوه درز و انجام تدابیر اضافی طراحی شده برای بهبود عملکرد درز نظیر بهسازی ضریب شکل، تعبیه­ی مصالح پشتیبان، و احتمالاً انتخاب نوع بهتری از درزگیرها، می­توان درز را به همان شیوه­ی قبلاً شرح داده شده آب­بندی کرد. 

شکستگی­های جزئی لبه­های بتنی در وجوه درز را می­توان با استفاده از مصالح ترمیمی مناسب تعمیر کرد؛ اقدامی که در صورت تحت بارگذاری قرار داشتن درز فشاری از اهمیتی حیاتی برخوردار خواهد بود. در سایر موارد، غالب تعمیرات لازم برای رفع نواقص ناشی شده از فرایند اولیه­ی ساخت درز مستلزم حجم زیادی از کارهای سخت، دقیق و معمولاً پرهزینه خواهند بود. ابتدا می­بایستی علت بروز گسیختگی شناسایی شود، و سپس، با توجه به آن به بازسازی پیوستگی سیستم درز یا از طریق برداشتن هر آنچه که مانع کارکرد آزادانه­ی درز می­شود و یا از طریق بیرون آوردن تمام طول درزگیر و بازسازی کلی آن بپردازیم.       

1.2.2.   در محل ترک­ها: در شرایطی که ترک­ها در اثر فقدان درز و یا ناکارگر بودن درز موجود، و یا در اثر تغییرشکل­های پیش­بینی­نشده­ی سازه ایجاد شده باشند، می­توان برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کلیت سازه، آن­ها را از جایشان بیرون کشید، و شیار ایجاد شده در مسیر آن­ها را با استفاده از نوعی درزگیر درجا-قالبگیری­شده­ی مناسب آب­بندی کرد. کمیته­ی ACI 224 در این زمینه کارهای قابل ملاحظه­ای را انجام داده است و اطلاعات ارائه شده توسط آن­ها درباره­ی ترمیم ترک­ها می­توانند در این رابطه بسیار کمک­کننده باشند (ACI 224.1R را ملاحظه نمایید). یک مشکل دیگر نیز در شرایطی بروز می­کند که آب در درون ترک جریان دارد و همین امر موجب امکان­ناپذیر شدن دسترسی به وجه بالادستی برای درزبندی می­شود. پیش از انجام درزگیری موفق برای چنین مواردی لازم است تا جریان آب متوقف گردد. چنانچه منبع اصلی تامین آب را نمی­توان از طریق آبگیری از کار انداخت، بسته به شرایط می­توان از یکی از انبوه شیوه­های جایگزین نظیر عمیقتر کردن ترک و مسدود ساختن آن به وسیله­ی ملاتی با گیرش سریع یا مخلوط ترمیمی ماسه­سیمانی، و یا گروت­ریزی با استفاده از مواد شیمیایی یا رزین اپوکسی را امتحان کرد. در پاره­ای موارد، صفحاتی خارجی با بولت بر روی بتن متصل می­شوند، و یا شیارهای جاکلیدی با ملات پر می­شوند تا در هنگام حرکت درز و بازتولید فشار آب بتوانند درزگیر را در جایش نگاه دارند. اجرای موفق تمامی این اقدامات معمولاً مستلزم دانش، تجربه و کار تخصصی است.

 

7.3. نگهداری معمول

درزگیرهای روباز اندکی وجود دارند که عمری به درازای سازه­ای که قرار است درزهای آن را آب­بندی کنند داشته باشند. خوشبختانه، درزگیرهای مدفونی نظیر آب­بندها یا واشرها دارای عمرهایی طولانی هستند، زیرا که در معرض هوازدگی و یا سایر تاثیرات مخرب قرار ندارند.

با این حال، چنانچه قرار باشد درزها موثر و کارآمد نگاه داشته شوند، و از فرسایش و استهلاک سازه جلوگیری شود، اغلب درزگیرهای درجا-قالبگیری­شده یا پیش­ساخته دیر یا زود نیازمند بازسازی و نوسازی هستند. عوامل تعیین­کننده­ی زمان لازم برای انجام این کار عبارتند از شرایط خدمت­رسانی، نوع مصالح استفاده شده و این مسئله که آیا تمامی اشکالات یا نواقص ایجاد شده در زمان درزگیری اولیه شناسایی شده­اند و یا خیر.

در هنگام وارسی سازه با اهدافی دیگر، و یا در مورد مرتبط با ساختمان­ها، در هنگام پاکسازی نمای بنا، فرصتی مغتنم برای بررسی وضعیت درزهای آب­بندی­شده و تشخیص این مسئله فراهم می­آید که آیا درزگیری مجدد از ضرورتی آنی و فوری برخوردار است و یا می­توان آن را به آینده­ای نزدیک موکول کرد. در گذشته، در اکثر قریب به اتفاق موارد، درزگیری مجدد به دلیل ناآگاهی از ضرورت این کار و یا عدم تامین بودجه به تعویق انداخته می­شد و به پیامدهایی اجتناب­ناپذیر و پرهزینه منجر می­شد.

نوسازی درزگیرها تا حد زیادی تابع همان شیوه­های فهرست شده تحت سرفصل تعمیرات نواقص است (بخش 7.2 را ملاحظه نمایید). در شرایطی که نوسازی زودتر از موعد ضرورت پیدا کند، می­بایستی بهسازی و به­روزرسانی سیستم درزگیری در مقایسه با سیستم ابتدایی مورد استفاده نیز مد نظر قرار گیرد، زیرا که در غیر این صورت، هزینه­ای بیهوده صرف خواهد شد و پس از مدتی کوتاه احتمال بروز خرابی دوباره وجود خواهد داشت. پیشتر نیز به شیوه­های ارزیابی این مسئله پرداختیم

 

بخشی از کتاب : راهنمای درزگیری در سازه های بتنی بر اساس استاندار ACI 504R-90

اثر :ایمان غلامی نیگچه، زهرا قطب الدین، محمد کورانی

منبع :http://www.nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است


نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: