image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

چرا دانش آموزان معتاد میشوند ؟

تاریخ 1397/12/2 10:51:04 | دفعات خوانده شدن 330 | 0 Comments

 

چرا دانش آموزان معتاد می‌شوند؟

قامتی لاغر دارد و در چشم‌هایش به جای شیطنت پسرکی 12 ساله، جدیتی خشک نشسته و بی احساس و مبهوت، به نقطه ای دور خیره شده است. یکی از فعالان اجتماعی که حدود 15 سال است در حوزه آسیب‌های اجتماعی کار می‌کند، تصویر او را نشان می‌دهد و می‌گوید: «علیرضا به خاطر حمایت‌های نابجای مادرش در مصرف حشیش، کم کم به سمت هروئین رفت و به وضعیت بسیار بدی رسید؛ اما با مداخله مددکاران، از محیط نابسامانی که در آن تمام اعضای خانواده مصرف کننده بودند دور شد تا هم مواد را ترک کند و هم در شرایط مصرف مجدد قرار نگیرد..»

او ماجرای معتاد شدن پسرکی دیگر را نیز چنین تعریف می‌کند: «میثم نوجوانی است که به خاطر شرایط خانواده‌اش هم درس می‌خواند و هم کار می‌کند. او تجربه مصرف سیگار و اولین تجربه مصرف مواد را بین هم سن و سال‌هایش در خیابان و حین کار داشته است. خیلی از کودکان کار در معرض این اتفاق‌ها قرار می‌گیرند..»

مصرف مواد مخدر اگرچه بین بچه‌های آسیب دیده بیشتر وجود دارد و آن‌ها از زمان متولد شدن در معرض این مشکلات هستند، اما در هر جا و هر محیطی می‌تواند اتفاق بیفتد. مهدوی، در این باره چنین توضیح می‌دهد: «محل اولین مصرف هر جایی می‌تواند باشد، موضوع مهم افزایش سطح آگاهی و اطلاعات دانش آموزان در مواجهه با اولین پیشنهاد مصرف و البته سطح بعدی دادن مشاوره و مداخلات درست در مدارس در مواجهه با دانش آموزان مصرف کننده ای است که به هر دلیل مدرسه متوجه این موضوع شده است. کتمان از سوی مسئولین مدرسه برای ارائه آمار ناقص، عدم تمایل خانواده در همکاری با مدرسه برای مشکلات عرفی از عوامل تاثیرگذار در نحوه تعامل نادرست خانه و مدرسه است

«مخصوصاً در مدارس دخترانه بیشترین معضل در شناسایی دختران دانش آموز مصرف کننده و نحوه برخورد مسئولین با آن‌هاست که نهایتاً دخترانی که در مراحل اولیه تجربه مصرف‌اند ممکن است به دختران فراری تبدیل شوند.»

نتایج تحقیقات اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز نشان می‌دهد که برخی از رفتارها باعث می‌شود احتمال اعتیاد دانش آموزان تا 20 برابر بیشتر شود. حمید صرامی، مشاور دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر، درباره بعضی از این عوامل می‌گوید: «در تحقیقات اخیر انجام شده مشخص شد پدران و مادرانی که در منزل، دائماً مرافعه، مشاجره و دعوا دارند، فرزندان آن‌ها 2.31 برابر نسبت به دیگر دانش آموزان، به سمت اعتیاد سوق می‌یابند؛ همچنین والدینی که سطح انتظارات بالایی از فرزندان دانش آموز خود دارند، 2.67 برابر بیشتر از دیگر دانش آموزان، فرزندان خود را در معرض اعتیاد قرار می‌دهند. دانش آموزانی که بدون اطلاع والدین خود از خانه خارج می‌شوند و والدین، نظارت کاملی بر رفتار آن‌ها ندارند 19.6 برابر نسبت به سایر دانش آموزان به سمت و سوی اعتیاد می‌روند.»

در کشورهای توسعه یافته اعتیاد دانش آموزان چه وضعیتی دارد؟

آمریکا یکی از کشورهایی که بالاترین نرخ اعتیاد نوجوانان را در خود دارد این مسئله را پذیرفته و پیمایش‌های دقیقی نیز روی این مسئله انجام داده است. آمارهای دقیقی از روند اعتیاد دانش آموزان این کشور در دسترس است و رسانه‌های این شکور، بسیار به آن می‌پردازند. برنامه‌های مقابله با اعتیاد نیز در مدارس آمریکایی سال‌هاست که اجرا می‌شود و البته، برخی از رسانه‌هایشان خبر از شکست تمام این برنامه‌ها می‌دهند.

نیویورک تایمز به تازگی در گزارشی نوشته است: «در میان همه گیر شدن بیماری‌های مربوط به مواد مخدر، رشد مواد مصنوعی مرگبار و قانونی شدن ماری جوانا، در میان فرهنگ مصرف مواد مخدر در میان نوجوانان، تغییر کنجکاوی برانگیزی ایجاد شده است. مصرف مستمر الکل و مواد مخدر میان نوجوانان کمتر شده است. این روند یک دهه اخیر را بر هم زده و هنوز چرایی آن معلوم نیست. برخی از کارشناسان معتقدند کاهش نرخ سیگار کشیدن باعث این تغییر شده و برخی دیگر نیز می گویند شاید کمپین‌های آموزش مبارزه با مواد مخدر که مدت‌های طولانی شکست می‌خوردند، بالاخره به نتیجه رسیده است اما محققان مشغول تحقیق درباره سؤال جالبی هستند: آیا استفاده مداوم از کامپیوتر و تلفن و اعتیاد به این تکنولوژی‌ها، باعث تغییر در نحوه مصرف مواد مخدر شده است؟»

بر اساس گزارش نیویورک تایمز از مرکز تحقیقات سوءمصرف مواد مخدر در آمریکا، در سال 2015، 4.2 درصد از بچه‌های 12 تا 17 ساله آمریکایی اظهار کرده بودند که طی یک ماه گذشته سیگار کشیده‌اند. این رقم در سال 2005، 10.8 درصد بوده است. مصرف الکل نیز از 16.5 درصد به 9.6 درصد رسیده است اما مصرف ماری جوانا ثابت مانده و در سال 2015، 7.2 درصد از نوجوانان آمریکایی به این ماده اعتیاد داشته‌اند.

به همین ترتیب، ارائه آمارها و تحقیقات دقیق بر نحوه مصرف مواد مخدر، منجر به برنامه ریزی و کاهش این مصرف یا تغییر الگوی آن شده است اما در ایران، هنوز بین نهادهای مختلف حتی برای اعلام آمار، توافقی وجود ندارد.

البته سال گذشته پژوهشی از سوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره رفتارهای پر خطر منتشر شد که نشان می‌داد 45 درصد از دبیرستانی‌ها، رابطه جنسی دارند و حدود 15 درصد از آن‌ها، رابطه جنسی‌شان به شکل «اجباری» است. نتایج حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد تجربه قلیان کشیدن با 51.5 درصد، استعمال سیگار با 35.2 درصد، تجربه رابطه جنسی با میل خود 30.4 درصد، کتک کاری در بیرون از خانه (جز مدرسه) با 28.1 درصد و تجربه مصرف الکل با 27.4 درصد به ترتیب همه گیرترین رفتارهای پرخطر در میان دانش آموزان مورد بررسی بودند. همچنین تجربه مصرف کراک و هروئین هر یک با 1.5 درصد، مصرف کوکائین با 2 درصد، متادون 2.9 و تریاک 3.3 درصد به ترتیب کمترین میزان شیوع رفتارهای پر خطر را در میان دانش آموزان مورد بررسی دارند.

 

 بخشی از کتاب شناخت و بررسی عوامل اعتیاد در جامعه دانش آموزی

اثر : پریسا آقارفیعی

 

منبع :http://www.nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع الزامی است

 

 


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: