image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

بازاریابی حرفه‌ای اینستاگرام

آخرین تغییرات 1397/12/2 09:05:04 | تاریخ 1397/11/16 17:07:55 | دفعات خوانده شدن 169 | 0 نظرات

 

در فصل­های قبل با امکانات فوق­العاده و حرفه­ای اینستاگرام آشنا شدیم. وجود همین امکانات جذاب است که باعث شده شرکت­ها وکسب وکارهای مختلف به تکاپو بیفتند تا با استفاده از این امکانات به کسب و کار خود سر وسامانی بدهند. اما صرف دانستن امکانات مختلف اینستاگرام دلیل نمی­شود که هر کسب و کاری موفق شود. گذشته از آشنایی با امکانات متنوع، باید روش­ها و استراتژی­های مختلف کسب و کار، برندسازی و بازاریابی را بدانیم تا بتوانیم در دنیای اینستاگرام موفق شویم. در این فصل با روش­های مختلف بازاریابی در اینستاگرام آشنا می­شویم. این روش­ها حاصل تجربه کسب و کارهای موفق در اینستاگرام است و اگر آنها را با دقت و حوصله به کار بگیریم ما هم می­توانیم در دنیای پر از فراوانی اینستاگرام به موفقیت­های خوبی برسیم.

اولین قدم در شروع کسب و کار موفق در اینستاگرام این است که به اینستاگرام اعلام کنیم قصد یک فعالیت تجاری در پروفایل خود داریم. برای این کار حتما باید یک حساب کاربری تجاری ایجاد کنیم. در فصل قبل با امکانات یک حساب کاربری تجاری آشنا شدیم و نحوه ساخت آن را به خوبی یاد گرفتیم.

اولین سوالی که ممکن است در ایجاد حساب کاربری در اینستاگرام مطرح شود این است آیا بهتر است برای هر معرفی و تبلیغ محصول خود یک حساب کاربری جداگانه ایجاد کنیم یا اینکه یک حساب کاربری برای همه محصولات خود بسازیم؟ این یک سوال کلیدی است و قبل از هر کاری باید به آن یک پاسخ منطقی بدهیم. کسب و کارهای مختلفی هستند که هر کدام یکی از این دو روش را انتخاب کرده­اند و به موفقیت رسیده­اند اما باید توجه کنیم که هر یک از آنها برای کار دلیل مشخصی داشته­اند.

اگر برای هر محصول خود یک حساب کاربری جداگانه ایجاد کنیم خیلی بهتر می­توانیم هر محصول را معرفی و تبلیغ کنیم و بازار هدف خاص هر محصول را هدف بگیریم. در این صورت مخاطبان هر محصول دسته­بندی می­شوند و راحت­تر می­توان روی علایق و سلیقه­های آنها برنامه­ریزی کرد. وقتی یک پست تبلیغاتی برای یک محصول منتشر می­کنیم؛ افراد علاقه­مند را به یک صفحه پروفایل هدایت می­کنیم که کاملا در مورد آن محصول پرداخته و با این کار احتمال فالو کردن و افراد تبدیل کردن آنها به مشتری بیشتر است. اما این روش معایب خاص خودش را دارد. مهم­ترین مشکل این این روش این است که باید چند حساب کاربری جداگانه بسازیم؛ هر کدام را جداگانه مدیریت کنیم و برای هر کدام فالوئر جذب کنیم. شاید نیاز باشد برای هر حساب کاربری یک یا چند نفر را به کار بگیریم و کارها را به آنها بسپاریم. با این حال اگر تعداد محصول­های ما زیاد باشد کار برای ما خیلی سخت خواهد شد. مدیریت چندین حساب کاربری و جذب فالوئر برای هر کدام از آنها نیازمند صرف وقت و هزینه زیادی است.

اگر یک حساب کاربری برای همه محصولات خود داشته باشیم در این صورت وقت و هزینه کمتری برای مدیریت آن خواهیم داشت. با انتخاب هشتگ مناسب برای هر یک از محصولات خود می­توانیم پست­ها را دسته­بندی بکنیم و هر یک را بهتر معرفی بکنیم. در این حالت هر کسی که از طریق دیدن یک پست وارد صفحه پروفایل ما می­شود با محصولات دیگر نیز آشنا می­شود و در این صورت شانس خرید محصولات دیگر نیز بیشتر می­شود. مخصوصا اگر محصولات ما به هم مرتبط باشند؛ امکان فروش محصولات دیگر نیز بیشتر است. با این حال وقتی از یک صفحه کاربری برای چند محصول استفاده می­کنیم؛ امکان اینکه یک محصول را بیشتر معرفی کنیم کمتر است. مخصوصا اگر تعداد محصولات ما زیاد باشد استفاده از این روش باعث می­شود مخاطبان ما بیشتر سردرگم شوند و شانس خرید محصولات کمتر می­شود. پس چاره چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید به تنوع محصولات خود نگاه کنیم. اگر محصولات مختلفی داریم قبل از هر کاری باید آنها را دسته­بندی بکنیم و محصولات مرتبط با هم را در یک دسته جداگانه قرار دهیم. اگر محصولات مختلف را بر اساس موضوع آنها دسته­بندی بکنیم در این صورت بازار هدف محصولات مرتبط نیز بیشتر به هم نزدیک است و با این کار بهتر می­توانیم روی تبلیغات هر دسته از محصولات برنامه­ریزی کنیم. حتی می­توانیم بر هر دسته از محصولات یک زنجیره بسازیم تا هر محصول، وسیله­ای برای تبلیغ و معرفی محصول دیگر محصول مرتبط با آن باشد. بعد از دسته­بندی محصولات به راحتی می­توانیم برای هر دسته یک حساب کاربری جداگانه بسازیم و در هر حساب کاربری روی آن دسته از محصولات تمرکز کنیم.

یکی از مهم­ترین موضوعات در ساخت یک حساب کاربری، انتخاب یک نام کاربری مناسب است. نام کاربری ما در لینک صفحه پروفایل ما در اینستاگرام درج می­شود. مثلا اگر نام کاربری ما star باشد؛ پروفایل ما در اینستاگرام با آدرس @star و در خارج از اینستاگرام با آدرس www.instagram.com/star/  مشخص می­شود. این قاعده در شبکه­های اجتماعی دیگر هم به همین صورت است. بنابراین اگر لینک حساب­ کاربری ما در شبکه­های مختلف اجتماعی یکسان و مشابه هم باشد؛ یک امتیاز بزرگ است. پس اولین نکته در انتخاب نام کاربری این است که این نام باید در همه حساب­های ما در شبکه­های اجتماعی مختلف، به علاوه اسم دامنه وبسایت و حتی ایمیلی که می­سازیم باید یکسان باشد. اما مشکلی که در انتخاب نام کاربری مناسب معمولا با آن مواجه می­شویم این است که ممکن است نام کاربری ما در یک یا چند شبکه اجتماعی قبلا اشغال شده باشد. مثلا نام کاربری مورد نظر ما در اینستاگرام قابل انتخاب باشد اما در فیس­بوک قبلا توسط شخص یا شرکت دیگری انتخاب شده باشد. برای حل این مشکل وبسایت­های مختلفی ایجاد شده­اند که با استفاده از آن می­توانیم یک نام منحصر به فرد برای همه شبکه­های اجتماعی انتخاب کنیم. دو وبسایت معروف برای این کار، www.namecheckr.com و www.namechk.com هستند. با وارد شدن در این دو وبسایت می­توانیم نام کاربری دلخواه خود را جستجو کنیم و به راحتی بفهمیم که نام کاربری مورد نظر ما در کدام شبکه­های اجتماعی یا دامنه­های اینترنتی قبلا استفاده شده است.

نکته مهم دیگر این است که نامی که برای حساب یا حساب­های خود انتخاب می­کنیم؛ باید چه ویژگی­هایی داشته باشد. ایده­های مختلفی برای انتخاب نام کاربری مناسب مطرح است اما مهم­ترین آنها چند نکته ساده است. اولین نکته این است که نام کاربری ما باید تا حد امکان کوتاه باشد. یک نام کاربری بلند و چند بخشی کمتر در حافظه می­ماند و حتی ممکن است مخاطبان ما در وارد کردن آن دچار اشتباه شوند. همچنین نام کاربری ما باید املای مشخصی داشته باشد. نام­هایی که دارای چند املای مختلف هستند همیشه دیگران را به اشتباه می­اندازند. بدترین حالت هم این است که املای دیگر نام کاربری مورد نظر ما، متعلق به شخص دیگری باشد. در این صورت ناخواسته مخاطبان ما به صفحه دیگری هدایت می­شوند.

نکته دیگر اینکه بهتر است نام کاربری ما دارای حروف تکراری مثل aa، oo و... نباشد. این کار به شدت دیگران را به اشتباه می­اندازد. همچنین باید تا حد امکان از به کار بردن اعداد و یا علامت­های اختصاری مثل نقطه، خط فاصله و... استفاده نکنیم.

برای اینکه نام کاربری ما در ذهن­ها بماند؛ باید تا حد امکان ساده و قابل فهم باشد. اگر از حروف اختصاری استفاده می­کنیم باید تا حتما این حروف تلفظ آسان داشته باشند و با ترکیب آنها یک کلمه با معنی ساخته شود. بهترین حالت این است که هنگام تلفظ آن آهنگ خاصی داشته باشد یا یک تصویر خوب و مرتبط را در ذهن تداعی کند. در این صورت خیلی بهتر در یاد افراد می­ماند.

در آخر هم باید بدانیم اگر چه در اینستاگرام می­توانیم در هر زمانی نام کاربری خود را تغییر دهیم؛ اما تغییر چندباره نام کاربری موجب سردرگمی مخاطبان ما می­شود و کسب و کار ما را به خطر می­اندازد. بنابراین بهتر است در اول کار در انتخاب نام کاربری خود دقت زیادی کنیم تا بعدا به فکر تغییر آن نباشیم.

قدم بعدی این است که یک عکس مناسب برای پروفایل خود انتخاب کنیم. عکس پروفایل اولین تصویری است که در باز کردن یک صفحه پروفایل به چشم می­آید. در اینستاگرام بر خلاف فیس­بوک تنها یک عکس می­توانیم برای پروفایل خود انتخاب کنیم و مثل فیس­بوک نمی­توانیم از یک عکس پیش­زمینه یا کاور هم استفاده کنیم. بنابراین در انتخاب عکس پروفایل باید خیلی دقت کنیم.

اگر قصد داشته باشیم از چهره خودمان استفاده کنیم باید حتما یک عکس با وضوح و کیفیت بالا تهیه کنیم. چهره ما باید تا حد امکان درشت باشد و به راحتی دیده شود. به عبارت دیگر فضای عکس توسط چهره و قسمتی از شانه پر شود. بهتر است تصویر ما اصطلاحا پورتره باشد و هنگام عکس­برداری از نورپردازی مناسب و متقارنی روی چهره خود استفاده کنیم. همچنین بهتر است در طبیعت یا مکان­های عمومی عکس نگیریم چرا که هم تصاویر پیش­زمینه، تمرکز روی چهره ما را کمتر می­کند و هم نورپردازی مناسبی ایجاد نمی­شود. تحقیقات نشان داده پوشیدن لباس ساده و رسمی در جلب اعتماد افراد بیشترین تاثیر را دارد. هر چند که بهتر است از کراوات، پاپیون و هر چیزی که در فرهنگ ما مرسوم نیست؛ استفاده نکنیم. این کار باعث می­شود مخاطبان ارتباط کمتری با عکس برقرار کنند. برای گرفتن یک عکس خوب بهتر است به آتلیه برویم و در صورتی که خودمان عکس می­گیریم؛ باید تا حد امکان عکس خود را با ابزارهای ویرایش عکس، اصلاح کنیم. نکته دیگر مربوط به حالت چهره است. بهتر است حالت چهره ما ساده، صمیمی باشد. حتی یک لبخند ملایم تاثیر زیادی در صمیمیت و صداقت چهره ما می­گذارد. نکته آخر در اینجا این است که چهره ما در عکس باید به سمت راست و پایین صفحه متمایل باشد. با این کار چهره ما به طور ناخودآگاه، توجه مخاطبان را به جایی جلب می­کند که پست­های ما قرار گرفته است.

ایده دیگر برای تصویر پروفایل، استفاده از لوگو و یا عکسی از محصول خودمان است. در این حالت نیز باید حتما به کیفیت و بزرگی عکس توجه کنیم و از حداکثر فضای کادر دایره­ای استفاده کنیم. انتخاب درست رنگ­ها در طراحی لوگو یا عکس پروفایل خیلی موثر است. بهتر است برای پیش­زمینه عکس یا لوگو، از رنگ­های روشن و گرم استفاده کنیم. همچنین هر چه پیش­زمینه ساده­تر باشد و دارای خطوط کمتری باشد؛ توجه به موضوع اصلی بیشتر می­شود. در طراحی لوگو باید تا حد امکان سادگی را لحاظ کنیم. همچنین باید دارای مفهوم ساده و مرتبط با کسب و کار و محصول ما باشد. رنگ لوگو نیز به نوع محصول ما بستگی دارد. مثلا از رنگ مشکی برای محصولات لوکس استفاده می­شود و یا رنگ صورتی برای محصولات مرتبط با زنان مناسب است. نکته دیگر در طراحی هر عکس یا لوگو این است که در اینستاگرام عکس پروفایل به صورت دایره­ای نمایش داده می­شود. بنابراین در انتخاب و طراحی عکس پروفایل باید این موضوع رو رعایت کنیم تا قسمت­های مهم عکس حذف نشود.

بهترین راه برای قرار گرفتن پروفایل ما در اولین نتایج جستجو در اینستاگرام این است که هر چند وقت یکبار عکس پروفایل خود را عوض کنیم. برای این کار می­توانیم با توجه به مناسبت­ها، فصل­ها و... یک تصویر یا لوگوی خلاقانه بسازیم. این نکته خیلی مهم است که هر چه در صفحه پروفایل خود فعالیت بیشتری داشته باشیم و عکس­ها و اطلاعات خود را بیشتر تغییر دهیم؛ از نظر قواعد اینستاگرام، دارای امتیاز بیشتری هستیم و پروفایل ما در نتایج جستجوها در رتبه بهتری قرار می­گیرد.

 

بخشی از کتاب بازاریابی انفجاری در اینستاگرام

اثر :مهندس حمید جعفری

منبع : http://nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: