image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

تاریخچه اجتماع درمان مدار TC

آخرین تغییرات 1397/11/11 11:30:49 | تاریخ 1397/11/4 10:08:56 | دفعات خوانده شدن 260 | 0 نظرات

درمان وابستگی به مواد مخدر از پیچیدگی خاصی برخوردار است ، بطور کلی مداخلات کوتاه مدت مثل چند هفته سم زدایی به صورت سر پایی یا بستری که در وابستگی های شدید به مواد شبه افیونی بکار میرود بر روی فرجام بیماری اعتیاد در چند ماه بعد اثرات محدودی دارند. کاهش قابل ملاحظه مصرف مواد مخدر یا رفتارهای ضد اجتمایی افراد وابسته به موادی مثل هرویین بیشتر به دنبال درمانهایی اتفاق میافتد که حداقل سه ماه ادامه داشته باشند. این زمان درمان در بسیاری از انواع درمانهایی از نوع اجتماعدرمانی اقامتی تا برنامههای نگهدارنده متادون سرپایی دیده می‌شود .جوامع درمانی اجتماع هایی هستند که همه اعضاء آن دچار مشکل سوء مصرف مواد هستند. در چنین جامعهای پرهیزاز مواد یک اصل اساسی است و شخص باید از انگیزه بالایی برخوردار باشد. هدف ایجاد تغییر عمده در سبک زندگی و از جمله پرهیز از مواد مخدر، ایجاد صداقت شخصی، مسئولیت پذیری و مهارتهای اجتماعی مفید و حذف نگرش های ضد اجتماعی و رفتار مجرمانه است .یکی از این جوامع درمان Therapeutic communities یا (T.C) میباشند که بر اساس تفکرSynanon شکل گرفته است و فرد معتاد را از نظر هیجانی ناپخته می‌داند که نیاز است در یک اجتماع هدفمند ویژه جهت اصلاح رفتار مخرب خود که تا مدتها با آن زندگی کرده است، باقی بماند .TC برنامه اقامتی و دراز مدتی است که مقیمان آن با یکدیگر کار و زندگی می‌کنند و برآنند تا ساز و کارهای مقابله‌ای Coping mechanisms را که عاری از مواد مخدر هستند بکار گیرند. این روش یک برنامه با ساختار خودیاری ( Self – help ) دراز مدت و عمیق است که مختص مراجعانی است که مصرف چندگانه مواد مخدر دارند و اعتیاد در آنها مزمن شده و سایر روشهای درمانی برای آنها سودمند نبوده است .از دیدگاه TC عوامل اجتماعی و روانشناختی به عنوان عوامل اصلی اختلال اعتیاد شناخته می‌شوند .

 در نگرش TC مصرف مواد نشانه‌ای از بیماری اصلی است. اعتیاد به عنوان اختلالی در فرد قلمداد می‌شود که تمام جنبه های عملکرد او را در بر می‌گیرد و در آن به موادی که شخص مصرف می‌کند و نحوه مصرف آن توجه نمی‌شود. آنچه از این دو مهمتر است، رفتار، نگرشها، ارزشها و سبک زندگی فرد معتاد می‌باشد، رفتارهای مخربی که به خود فرد و یا دیگران آسیب میرساند و با مصرف دائم مواد همراه است.

 

این رفتارها عبارتنداز:


بدرفتاری و خشونت در خانه
روابط جنسی ناسالم
جرم و جنایت
اقدام به خودکشی
رفتار پرخاشگرانه نسبت به دیگران
تصادفات رانندگی
بیتوجهی به فرزند و بی توجهی به سلامتی
اختلال در روابط خانوادگی


در TC تأکید بر مشکلات فرد در گذشته و حل آن در حال و آینده است. بنابراین عنصر اصلی اختلال شکست فرد در پذیرفتن تصمیم ها و اعمالش است. آنها مسئول اعمال و انتخابهای خود بویژه در رابطه با مصرف مواد هستند. در حقیقت برای مقیمان TC فرایند بهبودی از زمانی شروع میشود که افراد مسئولیت اعمال خود را پذیرفته و برای رفتار خود دلیل داشته باشند .بیماری اعتیاد در بعضی افراد، بر سیستم عصبی و روان آنها تأثیر میگذارد که تنها با یک روش درمانی مثلاً درمان نگهدارنده با نالترکسون یا مشاوره های سر پایی قابل درمان نمی‌باشد. از این رو TC یک روش درمانی است که در آن از شیوه های درمانی دراز مدت و گوناگون استفاده شده است و در مطالعات مختلف تاثیر طولانی مدت آن نه تنها در پرهیز از مواد بلکه در کاهش رفتارهای مجرمانه ثابت شده است .فرآیند بهبودی با گذر از مراحل یادگیری و درمانی گوناگون بدست می‌آید، یادگیریهایی که در این مرحله بدست می‌آید مسیر تغییرات و یادگیریهای بعدی را هموار و تسهیل می‌کند. بطور کلی دوره TC شش ماه است که مراجعان از مراحل درمانی مشخص عبور میکنند.

اجتماع درمانی یا اجتماع درمان مدار نوع خاصی از درمان است که در آن تغییر براساس زندگی اجتماعی در محیط بسته و ساخت یافته صورت میگیرد. در این اجتماع مسائل روزانه زندگی یعنی کار، احساس، رفتار، تفکر و فراغت از دیدگان درمانی مورد توجه جدی قرار گیرد و افراد آسیب دیده اجتماعی به ویژه معتادان الگوهای صحیح زندگی را فرا گرفته آنها را تمرین میکنند.

این برنامه برای کمک و حمایت در جهت بهبودی معتادانی است که استعداد بازگشت به مصرف مواد دارند و در درمانهای قبلی پیشرفت قابل توجهی از خود نشان نداده اند لئون، 1989 .

تعریف اجتماع درمانی ( اجتماع درمان مدار )

اجتماع درمان مدار یا TC یک برنامه ساختار یافته و نظارتی قوی است که برای درمان مسائل رفتاری، هیجانی و خانوادگی مصرفکنندگان مواد طراحی شده است. در اجتماع بر خودیاری، رشد فردی و حمایت همسالان تأکید میشود ( لئون، 1989،به نقل از اسلام دوست،1389 .)

 

تاریخچه اجتماع درمان مدار

برنامه TC یک برنامة اقامتی بدون دارو برای بیماران وابسته به مواد است. ابداع این برنامه یک دهه بعد از اجرای آن جهت درمان بیماران روانی بود که در بیمارستانهای روانی، توسط جونز [3] و همکارانش در انگلستان در سال 1950 راهاندازی شد. هرچند این دو مدل TC برای معتادان و TC برای بیماران روانی به طور جدا از هم شکل گرفت ولی نام Therapeutic برای آن انتخاب گردید.

روش TC که ابتدا به اسم عامیانه synanon شناخته شد اولین بار به شکل کنونی در سال 1958 و تا حدی برگرفته از فلسفه حاکمه بر الکلی های گمنام ( Anonymous A Lcholics ) به کار گرفته شد و به سرعت کارایی خود را در درمان و بازتوانی معتادان نشان داد.

اجتماع درمان مدار یا TC حدود سه دهه است که به درمان بیماران مبتلا به سوء مصرف مواد می‌پردازد و در واقع جانشین رویکردهای طبی و روان پزشکی سنتی بوده است که به عنوان شیوه های درمان روان شناختی بیماران وابسته به مواد تثبیت شده است لئون و روسال، 1989 .در ایران اولین مراکز اجتماع درمان مدار پس از انجام مطالعات میدانی مشتمل بر بازدید از مراکز اجتماع درمان مدار مشهور خارج از کشور و مرور منابع در سال 1379توسط سازمان بهزیستی کشور تاسیس گردید.اولين TC سال 1379 در اصفهان تأسيس شد و تا سال 1385 حدود 27 مركز TC راه اندازي شد که مجموع آنها بالغ بر 2700 متقاضي را پذيرش کرده ­اند.

 

بخشی از کتاب درآمدی بر درمان اعتیاد به روش اجتماع درمان مدار (TC)

اثر : فرشته احمد پور

منبع : http://www.nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است 

 

 

 


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: