image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

لباستو عوض کن!

تاریخ 1397/10/20 11:10:47 | دفعات خوانده شدن 193 | 0 Comments

 

لباستو عوض کن!

یه موضوع مهم که موقع گفتگو با دیگران، ارائه­ی یک مطلب، ایراد سخنرانی، تدریس، دفاع در دادگاه و... باید به آن توجه کنید، پوشش شماست. همانطور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردم، ذهنیت بیشتر مخاطبان توی همون لحظات اول نسبت به شما شکل می‌گیره و به همین خاطر شما باید همه­ی تلاش خودتون رو بکنید که بهترین تصویر را در ذهن مخاطبان به جای بگذارید.

یکی از موضوعات کلیدی برای ایجاد یک تصویر خوب، پوشش و طرز لباس پوشیدن شماست، چون قبل از شروع شما به صحبت کردن، لباس و پوشش شما در موردتون اطلاعاتی را به افراد می‌ده

تقریباً تو هر جایگاهی که قراره صحبت کنید من تأکید می‌کنم که سعی کنید به عنوان یک گوینده­ی شیک‌پوش باشید! شاید این حرف خیلی هم مورد علاقه خودم نباشد اما متأسفانه پوشش بیش از اندازه در نظر اکثر مخاطبان موضوعیت دارد و خیلی بهش توجه میکنن.

به هر حال در ادامه چند تا پیشنهاد براتون دارم:

_لباست متناسب با مخاطبت باشه:

این عادت رو از خودتون دور کنید که همیشه یا رسمی لباس بپوشید یا اسپُرت! شما یک انسانید و باید انعطاف داشته باشید و متناسب با شرایط لباس بپوشید.

اگر قرار است برای یک رئیس جمهور سخنرانی کنید باید رسمی لباس بپوشید و اگر می‌خواهید برای کودکان بی‌سرپرست یک موسسه خیریه سخنرانی کنید شاید لازم باشد که لباس یک دلقک را بپوشید

_مخاطبتون چه فرهنگی داره:

اگر در ایران با پیژامه سخنرانی کنید (فرض کنید که بتوانید چنین کاری بکنید!) مطمئناً این یه نوع بی‌احترامی به مخاطبتون تلقی می‌شه اما ممکنه دانشجویی در دانشگاه یک کشور دیگه خیلی ساده با یک شلوارک و یک پیراهن آستین‌کوتاه، صحبت بکنه و بعد هم لقب بهترین سخنرانی دانشجویی را بهش بدن.

اما همین موضوع ممکن است در ایران باعث شود که ... (بقیه را از حراست دانشگاه بپرسید...)

جدا از شوخی، توجه کنید که مخاطبان شما چه فرهنگی دارند و بهترین پوشش برای آنها چه پوششیه؟

_مرتب باش

این که لباستون باید اتو کشیده باشد و یا پیراهن و کت‌و شلوار چروک نباشند و ... شاید زیاد از حد بدیهیه اما خب اگر به چند سخنرانی در سرتا سر کشور سر بزنیم متوجه می‌شیم که بعضی ها به همچین چیزای واضح هم توجه نمیکنن!

سعی کنید اگر قراره برای یه جمع مهم سخنرانی کنید، قبلش یک لیست آماده کنید که دقیقاً چه چیزهایی را برای لباس‌هاتون نیاز دارید (مثلاً گرفتن لباس‌ها از خشک‌شویی، واکس زدن کفش‌ها و...)

_منحصر به فرد و ویژه باش

خاص باشید اما نه بیش از اندازه! یعنی به اندازه کافی شیک‌پوش و مرتب باشید تا از مخاطبانتون یک سرو و گردن بالاتر باشید اما خیلی لازم نیست که بیش از اندازه متفاوت باشید.(تشخیص کاربرد این گزینه کاملاً به شرایط و خودتان وابسته است)

برای اینکه بدونید چقدر مدل لباس پوشیدن شما مهمه، به این فکر کنید که سخنرانها یا گوینده ها، مجری­ها، اساتید، فروشنده­ها و... که باهاشون برخورد داشتید پوشش کدومشون شمارو جذب کرده و چه تصوری از شخصیت اونها به شما داده؟؟ مخاطبان شما هم در ارتباط با شما به پوشش و لباسون هم توجه میکنند و گاهی بخاطر مدل لباس شما جذب کلامتون میشن.

 

مخاطب رو مشتاق کن!

شنیدید که می­گن "مستمع صاحب سخن را بر سر ذوق می آورد!"

وقتی می­خوای از بیان برای معجزه کردن استفاده کنی باید، یاد بگیری مخاطب رومیخ کوب کنی...از هر زاویه ای و در جایگاهی که در حال صحبت کردن هستی ودر جمع های مختلف، به عنوان دانشجو، معلم، کارمند، بازاریاب، وکیل، مشاور، فروشنده، و...به این مهارت ها نیاز داری که مخاطب رو تا پایان سخنرانی برای خودت حفظ کنی اگه بتونی این کارو انجام بدی خودت هم به ذوق می­آی برای ادامه دادن واز طرفی هم مطالبت توی ذهن مخاطب می مونه و اونو تحریک می­کنه. اما کی این اتفاق می افته؟ وقتی بتونی مبحث رو جذاب، متنوع و خلاقانه ارائه بدی

دقت کردی وقتی در سر کلاس یک استاد هستی، اگر استاد خیلی خوب تدریس کنه، مسلط باشه بر مباحثش و حرفه­ای عمل کنه، بر خودش و صداش مسلط باشه، جذابیت کلامی و رفتاری داشته باشه چقدر روی دانشجوها تأثیر میذاره؟ همه کلاسش رو دوست دارن وحتی درس اون رو هم خوب یاد می­گیرند، ولی برعکس، استادی که بر مباحث درسی مسلط نیست، مهارت بیانی نداره، حجم صدا، سرعت، شدت و لحن صدار و تنظیم نمی­کنه کلاس درس رو به سمت خستگی، وکسل کنندگی می بره، یا اینکه اگه بری سینما فیلمی رو که انتخاب می­کنی برات مهمه که جذاب باشه و اگر فیلمی پخش بشه که خسته کننده وملال آوره حتما از اومدنت پشیمون می شی.

برای هر گوینده ای در هر جایگاهی و با هر هدفی این یک امتیازه، که مخاطبان در ابتدای کار مشتاقانه به حرف هاش گوش بدن و نمره­ای که سخنران از شنونده­ها دریافت می­کنه بیست باشه

اگه بتونی موقع صحبت کردن مهارت­هایی که قبلا گفتیم رو یاد بگیری و استفاده کنی بر بیانت و صدات مسلط باشی حتما می­تونی مخاطب رو جذب کنی اما اگر حتی یک مخاطب به تو توجهی نداره یا مجلس رو ترک می­کنه این یعنی زنگ خطر.

 

بخشی از کتاب اعجاز بیان

اثر : فردین احمدی

 http://www.nashrenazari.com  :منبع

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است 


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/25محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: