image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

نوجوان چه میخواهد؟

آخرین تغییرات 1397/10/8 12:29:42 | تاریخ 1397/10/8 12:25:35 | دفعات خوانده شدن 401 | 0 نظرات

 

دستیابی به آزادی از سلطۀ پدر و مادر؛ اثبات هویت و شخصیت خود

گرایش به ارتباط با نوجوانان دیگر

علاقه به انتخاب شغل و آمادگی برای قبول مسئولیت

کوشش در راه تأمین نیازهای مالی و استقلال اقتصادی

گرایش به انتخاب همسر و تشکیل خانواده

آمادگی برای پی بردن به ارزش‌های اخلاقی و معنوی

آگاهی از محدودیت ها و توانایی های فرد و نوجوانان دیگر

نیاز به راهنمایی و پیشرفت به سوی کمال

 

نوجوان در این دوران، ناگهان خود را از جمع والدین و بزرگ‌ترها کنار می‌کشد و به گوشه‌گیری و تنهایی پناه می‌برد. بیشتر پدر و مادرها متوجه این موقعیت و ضرورت مرحلۀ رشد نمی‌شوند و با دلسوزی‌ها و دخالت‌های نسنجیده، آرامش و امنیت لازم را از او سلب می‌کنند.

نوجوان برای رها کردن دورۀ زندگی، یعنی ترک آنچه که دیگر نیست، و به منظور اثبات وجود خود به منزلۀ فردی مستقل، شروع به مخالفت با والدین می‌کند. نوجوان در شرایط بلوغ و دورۀ غلبۀ احساسات قرار دارد، اما والدین برخی محدودیت‌ها را برای وی لازم می‌دانند. این امر سبب طغیان وی در برابر پدر و مادر می‌شود و با لجبازی، آینده‌ای مخاطره آمیز برای خود رقم می‌زند. اگاهی و اطلاعات والدین در زمینۀ ویژگی‌های نوجوان در این دوران بسیار ضروری است تا با شناختی بهتر از او، رفتاری مناسب با او داشته باشند و آینده‌ای روشن برای فرزند خود رقم بزنند.

 

همۀ والدین و مربیان خوب، یک ویژگی مشترک دارند و آن آرامش است. بدترین والدین و مربیان آنانی هستند که از کوچک‌ترین موارد نمی‌گذرند. با کوچکترین مسئله‌ای به هم می‌ریزند و آشفته می‌شوند. آنها باید در برابر برخی گستاخی‌ها و خشونت‌های کلامی نوجوان خود، گذشت داشته باشند و واکنش سخت نشان ندهند.

در دورۀ نوجوانی، ترس‌ها و نگرانی‌ها معمولاً با احساس بی‌کفایتی اجتماعی و نداشتن اطمینان در تصمیم گیری همراه است. بسیاری از اختلاف ها بین والدین و نوجوان غیرضروری و قابل پیشگیری هستند. منشأ این اختلافات، تلاش نوجوان برای رهایی از وابستگی‌های کودکی و اماده شدن برای زندگی مستقل است. والدین باید بدانند که تغییرات خلقی، روانی و رفتاری نوجوان تا حد زیادی منشأ زیستی و فیزیولوژیک دارد و با او همدردی، همراهی و همدلی بیشتری کنند و تلاش و مبارزۀ نوجوان را برای بزرگ شدن بهتر و بیشتر درک کنند.

باید به نوجوان کمک کرد تا با کسب مهارت‌های اجتماعی و دریافت راهنمایی‌های تحصیلی و شغلی مناسب، بر ترس‌ها و نگرانی‌های خود غلبه کند یا آنها را کاهش دهد. یکی از مسئولیت‌های مهم والدین، ایجاد محیطی آرام و به دور از تشنج و فراهم آوردن امکانات و فرصت‌هایی برای نوجوان برای انجام فعالیت‌های ورزشی، هنری و ... است تا در صدد استعدادهای خود و کسب مهارت‌های گوناگون توفیق یابد. برخورد احترام‌آمیز، عزت نفس نوجوان را افزایش می دهد و به او کمک می‌کند که در محیط سالم رشد، آمادگی لازم برای پذیرش مسئولیت‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی را به دست آورد.

والدین ایده آل به نوجوان خود کمک می‌کنند تا:

الف: خلاق باشد.

ب: به روابط شخصی خود اهمیت دهد.

ج: آگاه از خویشتن باشد و بر این اساس عمل کند.

عشق ورزیدن به نوجوان کافی نیست. چیزهای دیگری هم وجود دارند که باید به او بیاموزیم. ادب و انضباط، رعایت ارزش‌ها، توانایی ایجاد روابط درست با دیگران، گزینش سبک زندگی سالم، داشتن طرز فکر وسیع، درک ارزش پول و چیزهای مادی، و آداب و مهارت‌های زندگی.

مهارت نه گفتن

«نه گفتن» مهارتی است که در بسیاری از موقعیت‌های زندگی به کار می‌آید. نه گفتن چهار مهارت کاربردی را در بر می گیرد:

دست دست کردن: پاسخ منفی نوجوان به خواسته های والدین، برای هم سالان او نیز کار برد دارد: «الان نه، باشه واسه بعد و ...»

خروج موقت: سه واژۀ کوچک، بسیاری از نوجوانان را به طور غریزی از افتادن در دام فشارهای لحظه‌ای دوستان نجات می‌دهد: «باید برم خونه.» با این بهانه از موقعیت فشار خارج می‌شود و با رهایی از وضعیت ناخواسته، می تواند به تفکر بپردازد.

بهانه آوردن: نوجوانی که از عواقب اجتماعی نه گفتن وحشت دارد، می‌تواند عذر بیاورد: «حالم خوب نیست!»

نه گفتن قاطع و محکم: صبح پس از بیدار شدن از خواب، چند بار کلمۀ «نه» را پیش خود بلند تکرار کند تا در ضمیر ناخوداگاهش ثبت شود تا به موقع به کمک او آید.

 

نوجوان در مسیر زندگی خود با مسائلی روبه‌رو می‌شود که ناگزیر به گرفتن تصمیم‌های مهم است؛ تصمیم‌هایی که تأثیر بسیاری در زندگی و آیندۀ او دارند. تعلل در شناخت راه‌های تصمیم‌گیری بهتر، عواقب جبران ناپذیر برای او به دنبال خواهد داشت. برای افزایش قدرت تصمیم‌گیری و کنار زدن تمام مشکلات و موانع بر سر راه، نوجوان باید به این موارد توجه کافی داشته باشد:

اعتماد به نفس: برای رسیدن به اعتماد به نفس، نوجوان باید توانایی‌ها و کامیابی‌های خود را در نظر بگیرد.

شناخت ضعف‌ها و کمبودهای خود: اضطراب، افسردگی و ... در تصمیم گیری درست دخالت دارند و برای رفع آنها باید کوشش کرد.

تغذیۀ کافی و مناسب: که سبب افزایش قوای ذهنی می‌شود.

افزودن به دانش فوری: افزایش معلومات در موضوعات نیازمند تصمیم‌گیری، ضروری است.

دریافت کمک و مشورت از افراد آشنا با موضوع تصمیم گیری

 

بخشی از کتاب : خانواده و اعتیاد فرزندان

اثر : مریم سلیقه

منبع : http://www.nashrenazari.com

استفاده از اثر با ذکر منبع بلامانع است 


نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/25محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: