image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

تاریخچه مواد مخدر و اعتیاد ایران

آخرین تغییرات 1397/9/22 12:11:56 | تاریخ 1397/9/22 12:10:03 | دفعات خوانده شدن 233 | 0 نظرات


به شهادت تاریخ پایه گذاری و رواج دهنده مواد مخدر درایران عوامل انگلستان بودندکه در عصر صفویه شیوه کشت خشخاش و استفاده از تریاک را رواج دادند به نحوی که ابتدا به دربار صفویه راه یافته و بعد از آلوده کردن شاهان و شاهزادگان و درباریان صفوی و ... به درون مردم سرایت کرده است. به نحوی که گسترش تریاک به قدری وسیع و سریع بود که بعد از گذشت زمانی کوتاه تبدیل به اپیدمی شده و درون قهوخانه ها به صورت رسمی به عنوان تفنن استعمال می‌گشت. نکته قابل توجه اینکه در دروان صفویه مصرف تریاک به صورت خوردن حب و یا شربت‌های مخصوص به نام کوکنار (جوشانده خشخاش) معمول بوده و از کشیدن تریاک ذکری به میان نیامده است. طبق نقل سیاحان و مورخان شاه طهماسب صفوی و شاه عباس که تا اندازه ای به مضار این مواد پی برده بودند دستورات، قوانین و مجازات‌هایی را جهت منع مصرف مواد مخدر وضع کردند ولی در این امر موفقیت چندانی نیافتند. در زمان حکومت قاجار با حیله انگلیس‌ها، بسیاری از مزارع کشت گندم و دیگر محصولات مفید زراعی به کشت خشخاش اختصاص داده شد و خرید و فروش مواد مخدر رواج یافت به نحویکه روز به روز در آمد شاهان و درباریان وقت از داد و ستد تریاک افزایش یافت و اساس خرید و فروش آن انحصار دولت درآمد. از آنجا که صدور مواد مخدر از خاور دور به نقاط مختلف جهان نیز بایستی از ایران و ترکیه صورت می‌گرفت لذا در گسترش اعتیاد در مناطق نیز اهتمام وافر به عمل آمد. در این میان ناآگاهی و کمبود رشد فرهنگی جامعه نیز عامل موثری در جهت بهره برداری استعمارگران برای گسترش کشت خشخاش و اعتیاد به تریاک گردید بطوریکه پزشکان انگلیسی و حکیم باشی های - وابسته تریاک را بعنوان داروی مؤثر برای درمان بیماری‌های مختلف همچون سردرد، دندان درد، گوش درد و... معرفی و تجویز می‌کردند وچندی نگذشت که مواد مخدر بصورت خانگی در هر خانه و کاشانه راه یافت. گردانندگان این تجارت خانمانسوز به منظور کسب منافع افزون‌تر و آلوده ساختن بیشتر جامعه با تصویب قوانین مختلف به تشویق و ترغیب مردم و استعمال تریاک پرداختند و برای مصرف هر چه بیشتر آن جوایز تعیین کردند. طوریکه در دوازهم ربیع الاول ۱۳۲۹ هجری قمری دولت وقت قانونی را جهت رشد و گسترش و تشویق کشت و فروش تریاک و مصرف آن تدوین کرد. ماده دوم این قانون، آشکارا را مردم به تریاک کشی دعوت می‌کرد و بیان می‌داشت:

((سوخته تریاک را دولت به قیمت مناسبی از دودکنندگان می‌خرد و برای هر مثقال سوخته سه عباسی حق الزحمه داده می­شود.))

به بهانه افزایش درآمد کشور، هر روز برشمار معتادان اضافه گردید و اداره انحصارات تشکیل شد و در سراسر ایران شعباتی دایر کرد و هر کجا که شعبه ای نداشت، پاسگاهای انتظامی چنین وظیفه را عهده­دار شدند. بدین ترتیب روز به روز مساله کشت خشخاش و اعتیاد مردم به تریاک، گسترش بیشتری یافت و در حکومت پهلوی به اوج خود رسید، بنحوی که خاندان آمریکایی شاه، خود رهبری قاچاق مواد مخدر و اشاعه آن را در سطح جامعه به عهده گرفتند. به موجب شواهد و مدارک دفتر مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد (در اوائل دهه ۱۹۶۰)، خاندان پهلوی فعالیت‌های مربوط به قاچاق مواد مخدر را در ابعاد وسیع و همراه با سرمایه گذاری‌های چند صد میلیون دلاری و در پناه سرنیزه و خفتقان رژیم انجام می‌دادند. میلیاردها دلار تریاک از طریق افغانستان و ترکیه خریداری شد که قسمتی از آن بطور خام در بازار داخلی ایران به فروش رسید و قسمت دیگری در لابراتوارهای مخفی در تهران به هرویین تبدیل شده و علاوه بر عرضه در بازار داخلی، در خط توزیع شبکه بین المللی قرار گرفته و به اروپا و آمریکا نیز قاچاق می‌شد. در طول این مدت، برای خاموش ساختن اعتراضات مردم، گاهی سختگیری‌ها و محدودیت‌های ظاهری و ممنوعیت‌هایی نیز اعمال می‌شد که در حقیقت نوعی تصفیه رقبای رژیم، در امر مواد مخدر به حساب می‌آمد. در همین زمینه، تبلیغات مفصل و گسترده ای نیز نیز از سوی رژیم و مستکبران جهانی در ارتباط با اقدامات بین المللی مبارزه با مواد مخدر صورت گرفت و کنگره‌های بین المللی، متعددی در مورد اعتیاد بر پا شد و متجاوزان از ۳۰ عهد نامه بین المللی مبنی بر محدودیت تولید، ساخت، کشت، تجارت و مصرف مواد طبی و شیمیای و مواد مخدر منعقد گشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، استعمارگران که دست خود را کوتاه می‌دیدند برای نابودی انقلاب یا کنترل آن، اشاعه بیشتر مواد مخدر را به عنوان یکی از حربه‌های اساسی بکار گرفتند. تا اینگه باعث شد تا رهبر کبیر انقلاب اسلامی رحمت الله علیه در سخنان تاریخی خود این مسائل را بازگو کنند. ایشان فرمودند:

((شما این مساله را اتفاقی ندانید که من باب اتفاق یک دسته ای هروئین فروش شده‌اند و دسته دیگر هم مبتلا شده‌اند، این هم توطئه ای است که قدرت‌های بزرگ بوسیله آن به ما ضریه می‌زنند)).

همچنین در قسمت دیگری از سخنان خود فرمودند:

این یک باب است چون به حیثیات اسلامی بر می‌گردد، جلوگیری از آن بر همه واجب است.

لذا با درک صحیح از این معضل، مسولین دولتی اقدام اولیه و مطالعات نخست را در سطح کشور آغاز نمودند. شورای انقلاب در تاریخ ۱۹/۳/۵۹ با تصویب تشدید مجازات مرتکین جرائم مواد مخدر و اقدامات تامینی و درمانی که تا آن زمان قویترین قانون در نوع خود بود، فصلی نو در مبارزه با این معضل گشود. در سالهای اخیر نیز نگاه قهری صرف در مبارزه با مواد مخدر و مصرف آن عوض شده و علاوه بر مبارزه جدی و بی امان با قاچاقچیان مواد مخدر، به افراد مبتلا به سوء مصرف مواد اپیوئیدی به عنوان بیماران و افرادی که دارای اختلال هستند نگاه می‌شود و سعی براین است تا با ایجاد این نگرش ضمن تحت پوشش قرارد ادن افراد معتاد در خدمات بهداشتی درمانی نسبت به توسعه و فرهنگ سازی در جامعه در راستای افزایش آگاهی عمومی بویژه جوانان و گروه‌های مختلف مردم عمدة فعالیت‌ها را در سه بخش کاهش عرضه، کاهش تقاضا و کاهش آسیب متمرکز نمایند.

بخشی از کتاب اعتیاد

اثر : رمضان صادقی مقدم 

منبع : http://www.nashrenazari.com

استفاده از مطلب با ذکر منبع الزامی است

 

 


نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: