image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

غلبه بر اضطراب برای موفقیت درسی

آخرین تغییرات 1397/4/31 11:31:20 | تاریخ 1397/4/31 11:26:13 | دفعات خوانده شدن 397 | 0 نظرات

یکی از موانع بزرگ موفقیت تحصیلی ، اضطراب  است. شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که در جلسه ی امتحان ، با وجود این که پاسخ اکثر سوالات را می دانستید ولی به علت داشتن نوعی احساس بد،  قادر به پاسخ گویی به آن ها نشدید و در آن درس یا مردود شدید و یا نمره ی کم گرفتید. این مسئله  ممکن است برای دانشجویانی که باید از پایان نامه‌ی خود درجلسات حضوری دفاع کنند نیز اتفاق بیفتد و به علت عدم ارایه درست مطالب علی رغم پژوهش های عالی که در رابطه با پایان نامه‌شان انجام پذیرفته است ، نتوانسته اند امتیاز خوبی به دست آورند . گاهی هم این حالات از شب قبل از امتحان شروع می شود و تا پایان امتحان ادامه می یابد حالاتی نظیر:

لرزش بدن ، خشک و تلخ شدن دهان ، عرق کردن برخی نقاط بدن به طور غیرطبیعی ، تپش قلب و بنابراین اگر شما هم در شب های امتحان و یا در جلسات امتحانی دچار این چنین حالات ناخوشایندی می‌شوید احتمالا دچار ” اضطراب از امتحانهستید. البته زیاد هم نیاید نگران شوید چون مقداری اضطراب همیشه در کنار انجام کارهایی که به نوعی با سرنوشت ما مربوط هستند وجود دارد که البته بد هم نیست و  به طور طبیعی  برای محافظت و پیشرفت ما درنهاد ما قرار داده شده است تا وسیله ای برای هل دادن ما به سمت اقدامات لازم باشد . مثلا اگر هیچ‌گونه نگرانی از عدم موفقیت درامتحانات درما وجود نداشت شاید هیچوقت هم به سراغ درس خواندن نمی رفتیم و اصلا برای‌مان مهم نبود ! بنابر این کمی نگرانی برای پیشرفت ما در زندگی ضروری به نظر می‌رسد ولی مشکل از آنجا آغاز می شود که این نگرانی به طور غیر طبیعی در درون ما رشد می کند و مانع انجام صحیح کارهای‌مان می شود و گاه ما را به کارهای بیهوده ولی آرامش بخش مانند : مصرف خوراکی در حالی که گرسنه نیستیم ، تماشای تلویزیون ، خوابیدن و استراحت در وسط روز و وا می دارد. در واقع با انجام این امور بیهوده می خواهیم به نوعی از آن احساس ناخوشایند اضطرابی که در پشت آن ها وجود دارد رهایی یابیم ومتاسفانه انجام این امور واقعا هم ما را آرام تر می کنند و به طور موقت بر احساس اضطراب ونگرانی مان سرپوش می گذارند.

فکر می کنم با توضیحاتی که دادم تاکنون متوجه شده باشید که داشتن احساسات ناخوشایندی مانند اضطراب و تا چه حد می توانند مانع پیشرفت درسی شما شوند و باید حتما برای از بین بردن آن ها دست به کار شوید تا هم از عذابی که در شب های امتحان و درجلسات امتحانی متحمل می شوید رهایی یابید و هم در درس و نهایتا در زندگی پیشرفت کنید. انجام تمرین زیر می تواند تا  حدود زیادی از این اضطراب شما بکاهد و با مداومت درانجام آن کاملا بهبود ی حاصل شود.

(در این جا فرض براین است که شما کاملا باانجام تمرینات عمومی ضربه تراپی آشنایی دارید.)

 تمرین

          1-  به شدت اضطراب خود در مقیاس ۱تا ۱۰ نمره بدهید.

۲-  یک لیوان آب ( ترجیحا نیم گرم ) بنوشید.

۳- ببینید وقتی که دچار نگرانی واضطراب می شوید به سراغ چه کار یا کارهای بیهوده ولی در عین حال آرام بخش می روید مثل تماشای تلویزیون و

۴- جمله ی ای نظیر جملات زیربسازید.

۵- چند دور ضربه تراپی کنید (طبق دستورالعمل زیر)

۶- دوباره شدت سنجی کنید . اگر شدت به صفر نرسیده بود اکنون و یا بعدا تمرینات را آن‌قدر تکرار کنید که شدت اضطراب‌تان به صفر برسد و به آرامش کامل برسید .

۷- برای آزمایش خود چاره  ای ندارید جز این که در سر جلسه‌ی امتحان حاضر شوید (و یا مثلا یک جلسه ی پیش دفاع از پایان نامه تان با حضور دوستان و یا اعضای خانواده تان ترتیب دهید گاهی حتی برخی از  اساتید راهنمای متعهد  و دلسوز از تشکیل چنین جلساتی استقبال می‌کنند و در آن شرکت می کنند.)

۸- اگر درجلسات آزمایشی فوق، باز هم دچار کمی اضطراب شدید نگران نباشید چند دور دیگر ضربه تراپی کنید تا کاملا از بین برود .

 نقطه ی کاراته :

 با وجود این که اگرتا تلویزیون ( یاهر کار دیگری ) تماشا نکنم از اضطراب خلاص نمی شوم ولی تصمیم می گیرم بدون تماشای آن نیز آرامشم راحفظ کنم.و یا. باوجود این که دچار این اضطراب از امتحان هستم ولی عمیقا وکاملا خودم را می پذیرم.

 دور اول :

دچار این اضطراب از امتحان هستم.

 دور دوم:

ولی عمیقا وکاملا خودم را می پذیرم .

دور سوم :

تکرار جملات به‌صورت یکی در میان .( یا : تصمیم می گیرم آرامشم را حفظ کنم .)

 

بخشی از کتاب مشاوره تحصیلی با ضربه تراپی

اثر : کتایون بناساز

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است

منبع : http://www.nashrenazari.com


نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/23محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: