image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

خشم

آخرین تغییرات 1397/4/19 14:36:02 | تاریخ 1397/4/2 12:35:27 | دفعات خوانده شدن 379 | 0 نظرات

 

" خشم " می تواند موجب پرخوری شود . زیرا خوراکی ها قادرند به سرعت "خشم" را فرو نشانند . البته این عمل اغلب به شکلی ناخودآگاه صورت می‌پذیرد. به طوری که فرد متوجه ی علت  گرسنگی کاذب خود نمی شود . خوراکی‌هایی که برای مصرف باید محکم جویده شوند ، معمولا بیشتر برای فرو‌نشاندن  فوری خشم  ، توسط افراد مصرف می شود . خوراکی هایی مانند چیپس ، پفک و دیگر تنقلات مشابه . تاثیر مصرف این خوراکی ها بر خشم آن قدر زیاد و سریع است که گاه  نسبت به انجام آن آگاه نمی شویم  و  کاری طبیعی به نظر مان می‌رسد . 

این خشم اغلب نسبت به نزدیکان و حتی خودمان است ! مانند والدین ، خواهر و برادر ، رئیس ، معلم و ... . زیرا ما با افراد بیگانه ارتباط یا حساسیتی نداریم. بنابر خشم یا کینه ای نیز از آن ها به دل نمی گیریم . این کاملا طبیعی است که ما گاه از نزدیک ترین افراد زندگی مان مانند همسر و والدین مان کینه و خشم داشته باشیم. ولی اغلب افراد از این که از نزدیکان  خود خشمگین و عصبانی هستند ،  دچار " احساس گناه " می شوند . و این احساس منفی نیز بر قبلی یعنی خشم شان افزوده می شود . بنابر این با وجود این که لازم است هر چه سریع تر این خشم ها و کینه ها را با روشی موثر و کار آمد خنثی سازی کنیم. ولی باید بدانیم که خشمگین بودن از برخی از افراد خانواده و نزدیکان کاملا طبیعی است. زیرا ما هرگز از افراد بیگانه خشمگین نخواهیم نشد و کینه ای به دل نمی گیریم. اما همین سرزنش خود و یا  "‌احساس گناه  " نیز می تواند منجر به پرخوری شود . احساس گناه و سرزنش کردن خود نیز اغلب منجر به این می شود که فرد احساس کند که  " آدم خوبی " نیست  و آدم بدی است . زیرا از کودکی به ما آموخته اند که آدم های خوب خشمگین نمی شوند و اگر هم بشوند باید آن را نشان ندهند و فرو بخورند .

ولی پر واضح است که آدم های عادی  ( مانند من و شما ) گاهی خشمگین می‌شوند و گاه از برخی  نیز کینه به دل می گیرند . البته خشمگین شدن برای انسان های معمولی هیچ اشکالی ندارد به شرط این  که آن را به شیوه ای سالم  ابراز کنند. به طوری که به خود و دیگران آسیبی نرسانند . بنابر توضیحاتی که داده شد، جنبه های مختلف " خشم " می تواند موارد زیر باشد :

 

·        احساس گناه

·         سرزنش خود

·         احساس بی ارزش بودن

·         احساس بد بودن

·        ....

اولین قدم برای  اجتناب از خشم " پذیرش  " آن است که به خوبی و با سرعت به وسیله ی " بی تی تی " امکان پذیر است .

بخشی از کتاب لاغری آسان با ضربه تراپی

اثر : کتایون بناساز

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است

منبع : http://www.nashrenazari.com


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/8/28محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: