image 1 image 1 image 1 image 1

استان البرز

آخرین تغییرات 1396/11/14 16:03:49 | تاریخ 1396/11/10 11:23:17 | دفعات خوانده شدن 482 | 0 نظرات

شهر کرج(مرکز استان البرز)

در اغاز سده هفتم هجری قمری یاقوت حموی، کرج را جز بلاد وسیع ری می دانسته است.کرج در طول تاریخ جزو حوزه کن،شمیرانات،ساوجبلاغ وطالقان بوده است.

حمدالله مستوفی در سده هشتم هجری قمری در "نزهه القلوب" کتاب مشهور خودکن وکرج را از ولایات تابع طالقان برشمرده ودر ذکر رودخانه های عجم از کوهرود(رودخانه کرج)با مشخصات امروزی نام برده است.

در عصر صفوی وپایتختی قزوین و قرار گرفتن کرج در میانه راه بر اهمیت آن افزوده است، بخصوص در اواخر عهد صفوی که تهران پایتخت درباری می شود،می توان کاروانسراهای صفوی در بین راه را منتسب به همین دوره دانست.

دوران قاجار بویژه عصر "فتحعلی شاه" و"ناصرالدین شاه" کرج بعلت همجواری با پایتخت وقرار گرفتن بر سر راه ارتباط سلطانیه وتبریز مورد توجه "سلیمان میرزا" قرار گرفت.

در این دوره کرج به عنوان قسمت مهمی از راه اصلی تهران ـ قزوین وجاده خراسان از غرب به شرق شناخته می شد، وکاخ سلیمانیه را در شهر کرج (دردانشکده کشاورزی امروزی)ساخت.

در سال1312هجری شمسی بااحداث جاده آسفالته تهران ـ کرج وساخت تونل کندوان وارتباط با شمال کشور ودریای خزر ودر موازات ان ساخت جاده های غرب کشور(قزوین ـ زنجان،همدان،تبریز،ارومیه و..)کرج بعنوان یک گلوگاه ارتباطی مهم شناخته شد.

کرج اگرچه از نظر جمعیت مقام چهارم را داراست ولی از نظر مراکز علمی وپژوهشی مقام دوم را بعد از شهر تهران در کل کشور دارا می باشد.

شهر کرج با جمعیت 1924675( با حومه) چهارمین شهر پر جمعیت ایران بعد از تهران،مشهد واصفهان می باشد.

وجود شهرک های تازه تاسیس این شهر رابعد از تهران مهاجرپذیرترین شهر ایران کرده است.یکی از دلایل این مهاجرت آب وهوای کوهپایه ای این شهر با ارتفاع حدود 1300متر ودسترسی به نقاط گردشگری وتفریحی در استانهای مختلف است .راه جاده چالوس به شمال،راه ترانزیت به قزوین،زنجان وتبریز،راه جاده همدان ،کرمانشاه وغرب کشور،  همگی از کرج آغاز میشود

.همین ویژگی سبب ایجاد شهروشهرک های بسیاری در اطراف این کلانشهر شده است.  وهم اکنون شهرفردیس هم خود یک شهرستان واز تقسیمات اداری شهر کرج خارج شده است.

 این کلانشهر با رشد جمعیت سالانه 14/3درصد بالاترین رشد جمعیت رابین کلانشهرهای ایران دارد.بنابر این جمعیت این شهر نسبت به سایر شهرهای ایران جوان تر است.

وجه تسمیه:

ریشه نام کرج در منابع بسیاری گفته شده است از جمله :کراج(بانگ و فریاد و روشن کردن آتش به منظور خیر رسانی)؛

در قدیم الایام در تپه آتشگاه ، کوههای کلاک ، قلعه دختر شهرستانک ، بز قلعه اشتهارد برای کمک رسانی ، تعیین مسیر کاروان ها ، اعلام هجوم دشمنان و... آتش می افراشتند.

به معنی کرژ یعنی کوهپایه، به نام کرجی نوعی قایق رود خانه ای، به معنی «کوه رج» یعنی کوه های به ردیف و منظم، به معنی «شکاف» حاصل از حوادثی مانند: زلزله، دماغه کشتی آنطرف رودخانه، نوعی قارچ خوراکی وحشی ، گریبان و...نیزمی باشد


 

نام شهرستان

جمعیت شهرستان

نام

بخش

نام مرکز بخش

نام شهرهای تابعه

جمعیت شهر

کرج

1123456

 

 

 

 

 

کرج

976543

 

کمال شهر

23453

 

 

ماهدشت

8765

محمدشهر

7421

 

مشکین دشت

8907

 

 

آسارا

آسارا

ـ

1208

 

 

اشتهارد

اشتهارد

اشتهارد

11324

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخشی از کتاب : ناشناخته های گردشگری ایران 2

اثر : رضا عسگری(فریدون)

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است 

http://www.nashrenazari.com


 

 

 

 

 

 


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/3/5محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: