image 1 image 1 image 1 image 1

کتاب قرآن و عهدین

آخرین تغییرات 1396/11/4 16:50:38 | تاریخ 1396/11/1 11:00:41 | دفعات خوانده شدن 635 | 0 نظرات

1.     واژه پژوهی کتاب مقدس

کتاب مقدس که در زبان انگلیسی و بیشتر زبان های اروپايي «بایبِل»[1] و یا کلمه های هم خانواده آن نامیده می شود، برگرفته از کلمه یونانی Biblia به معنای «کتابها» است.[2]

«کتاب مقدس»، عنوان مجموعه ای از نوشته های کوچک و بزرگ و کتاب هایی است که مسیحیان همه آن را و یهودیان تنها بخشی از آن، یعنی بخش «عهد قدیم» را کتاب آسمانی خود می دانند.

در زبان فارسی و عربی، برای این کتاب، عنوان «عهدین» به کار می رود.

2.     علت نامگذاری کتاب مقدس به عهدین

نامگذاري کتاب مقدس به عهدین، مربوط به جهان مسیحیت است؛ به اعتقاد مسیحیان، نامگذاری کتاب مقدس به عهدین، اشاره به دو عهد و پیمانی[3] است که خداوند با انسان بسته است:

1. «عهد قدیم» که در آن خدا از انسان پیمان گرفته است که بر شریعت الهی گردن نهد و آن را انجام دهد؛ این عهد ابتدا با حضرت ابراهیم بسته شد و سپس در زمان حضرت موسی (ع) تجدید و تحکیم گردید. دوران عهد و پیمان مزبور با ظهور حضرت عیسی (ع) پایان یافت.

2. «عهد جدید»[4] که پیمان محبت خدا و عیسی مسیح (ع) است. گفتنی است مسیحیان به دو دوره و عصر قائل اند که در هر یک خداوند، عهدی با انسان بسته است؛ مسیحیان بر اساس تقسیم بندی فوق، کتابهای مربوط به دوره اول را «عهد قدیم» و کتابهای مربوط به «دوره جدید» را عهد جدید می خوانند و هر دو قسمت را مقدس و معتبر می شمارند.

اما یهودیان معتقدند خدا تنها يك پیمان با انسان بسته که همان پیمان «شریعت» است. بر این اساس، آنان تنها بخش عهد قدیم را قبول دارند.[5]

3.     بررسی مقایسه ای محتوای قرآن و عهدین

در این فصل، ابتدا کتب عهد عتیق و جدید و سپس قرآن مورد بررسی قرار می گیرد:

1. معرفی کتب عهد عتیق:

عهد قدیم که تنها بخش مورد اعتقاد یهودیان است و نزدیک به سه چهارم کتاب مقدس را تشکیل داده است، بر اساس نسخه عبری آن، مشتمل بر 39 كتاب و صحیفه به شرح ذیل است:

1. . سِفر تکوین= پیدایش: (عبري: بِرشيت Bereshit= در آغاز) اين كتاب که 50 فصل و 1533 بند دارد، شامل مباحثی در رابطه با آفرینش جهان و خلقت انسان، ماجرای آدم و حوا و خطایی است که مرتکب شدند و موجب خروج آنها از بهشت شد. همچنین ماجرای فرزندان آدم، قصه طوفان نوح، حکایت حضرت ابراهیم (ع) و پیامبران از نسل ابراهیم یعنی حضرت اسحاق (ع) و فرزندان یعقوب (ع) و خصوصا حضرت یوسف (ع)، در آن آمده است. این سفر با بیان واقعه رحلت حضرت یوسف (ع) به پایان می رسد.

2.       سِفر خروج= خارج شدن: (عبري: شيموت Shemot = نام‌ها). در اين كتاب که 40 فصل و 1213 بند دارد، تاریخ قوم بنی اسرائیل پس از حضرت یوسف و حوادثی که بر سر این قوم تا ظهور حضرت موسی (ع) رفت، نیز خروج بنی اسرائیل از مصر و آوارگی در بیابان و متن «ده فرمان» مشهور که گفته می شود همان متن نوشته شده بر الواح دریافتی است و بسیاری از مسائل اعتقادی نسبت به یهوه، نقل شده است.

3.       سِفر لاویان: (عبري: وَئيقرا Va-Yikra= و او خوانده شد) اين كتاب 27 فصل و 859 بند دارد. این سفر به سبط «لاوی» از اسباط بنی اسرائیل منسوب است و شامل بسیاری از احکام تشریعی، وصایا و احکام وضعی مثل کفاره گناهان، خوراکی های حرام، محرّمات ازدواج و آداب و اعیاد و نذر و طهارت و سایر امور دینی، می باشد. بدین رو آن راسفر خاخامان دانسته اند.

4.       سِفر اعداد = سرشماری: (عبري: بِميدبار Bemidbar = در بيابان). اين كتاب 36 فصل و 1287 بند دارد این سفر شامل آمار بنی اسرائیل، بر حسب تقسیم اسباط دوازده گانه، ترتیب منازل و تنظیم و ترتیبات اجتماعی این قوم می باشد. در این سفر همچنین برخی از شورش های داخلی قوم بنی اسرائیل، در زمان حضرت موسی (ع) بیان گردیده است.

5.       سِفر تثنیه= تکرار: (عبري: دِباريم Debarim= واژه‌ها). اين كتاب 34 فصل و 945 بند دارد. در این سفر خلاصه احکام و مباحث مهم تاریخی و عقیدتی که در چهار سفر قبلی بیان شده، به اختصار تکرار شده و برخی مباحث مربوط به مرگ موسی ونبوت و جانشینی یوشع بن نون به جای حضرت موسی (ع) مطرح گردیده است. این كتاب های پنج گانه که به اسفار خمسه معروف است، «تورات» ناميده مي شود. کلمه «تورات» واژه ای عبری، به معنای «شریعت» یا «تعالیم دینی» است.

کتب عهد عتیق شامل 40 کتاب است که ما به ذکر 5 مورد آن اکتفا کردیم.

 

زمان تدوین و نگارش عهد عتیق:

 حضرت موسي در سال 1571 قبل از ميلاد متولد و در سال 1451 قبل از ميلاد وفات يافت و 120 سال عمر كرد. شواهد نشان می دهد که کتب موجود عهد عتیق متعلق به آن زمان نیست. به گفته برخي از پژوهشگران، نگارش 39 كتاب عهد عتيق از قرن دهم تا قرن دوم قبل از ميلاد يعني پنج قرن بعد از وفات موسي بوده است. به هر حال مجموعه رسمی کتاب مقدس کنونی، تا روزگار مسیح و پس از آن، یعنی تا نیمه اول قرن دوم میلادی، شکل نهایی خود را بازنیافته بود.[6]

نسخه و زبان عهد عتیق

از عهد قدیم، از سده های قبل از میلاد دو نسخه باقی مانده است:

1.         به زبان عبری 2. به زبان یونانی.[7]

معروف آن است که زبان اصلی تورات زبان عبری بوده و در قرن سوم پیش از میلاد به زبان یونانی ترجمه گشته است و چون مترجمان آن هفتاد نفر از عالمان یهود بوده اند، این کتاب به نسخه «سبعینه» یا «هفتادین» معروف شده است.

تاریخ و پیشینه عهد عتیق

گفته شد نسخه های تورات دو عدد است: 1. تورات رسمي يا عبراني 2. تورات سامري یا سبعینه که به وسيله يهوديان ترجمه شده است.

تاریخ پيدايش دو نسخه بدین شرح ذيل است که قوم يهود پس از حضرت سليمان به دو فرقه تقسيم شدند؛ فرقه اول؛ سبط يهودا، سبط بنيامين و عده اي از سبط لاوي. اين فرقه، شهر قدس (اورشليم) را مركز خويش قرار دادند و گفتند كوه «صهيون» كوهي است كه خدا آن را تقديس كرده و بزرگ شمرده است. فرقه دوم بقيه سبط هاي بني اسرائيل بودند. اين فرقه ها نابلس (شكيم) را مركز خويش قرار دادند و گفتند: كوه جرزيم كوه مقدس و بزرگ است. تا آن وقت هر دو گروه را «عبراني ها» مي ناميدند و هر دو فرقه را بني اسرائيل مي گفتند؛ اما پس از جدايي، هر فرقه نام ويژه اي يافت؛ گروه اول را عبراني ناميدند و گروه دوم با مركزيت نابلس را «سامري» لقب دادند.[1]. Bible

[2]. توماس میشل، کلام مسیحی، ص 23.

3.Testament

1.New testament

[5]. عبد الرحیم سلیمانی، کتاب مقدس، ص 19 و 20.

[6]. نینیان اسمارت، تجربه دینی بشر، ج2، ص7.

[7]. همان، ص 20.

 

 

 

 

بخشی از کتاب قرآن وعهدین


 

اثر : فردین احمدی

 

 

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است 

http://www.nashrenazari.com


مقالات مرتبط
نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/3/5محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: