image 1 image 1 image 1 image 1

کوه نوردی در استان کرج

آخرین تغییرات 1396/9/1 11:17:39 | تاریخ 1396/8/29 10:45:30 | دفعات خوانده شدن 1895 | 0 نظرات

سراوان– ارتفاع2348 متر

N 35° 56' 42.73" 

E 50° 59' 57.75" 

آتشگاه در 4 کیلومتری شمال کرج قرار دارد.

منطقه ای که دره رودخانه ای به نام آتشگاه در آن واقع شده در سمت شمال شهر کرج و به فاصله نزدیکی از آن قرار گرفته است.برای رسیدن به منطقه آتشگاه می توانیم از مسیر جاده ای که منطقه باغستان را به ناحیه ی شهری به نام اشتراکی می رسد و سپس از این نقطه به سمت شمال در یک جاده آسفالته به منطقه آتشگاه برسیم.

منطقه آتشگاه بخشی از سلسه کوه های موسوم به البرز غربی و در شمال شهر کرج قرار گرفته ،در سمت شرقی دره آتشگاه ،دره رودخانه کرج به چالوس قرار دارد.

در شمال آن منطقه ،روستایی و ییلاقی به نام نوجان وونس قرار دارد ،در سمت شمال غربی آن دره  رودخانه ای به نام برغان قرار گرفته است.در شمال  روستای آتشگاه،قله 2348 متری به نام سراوان قرار دارد که ابتدای  صعود اش همین روستای آتشگاه است.

از ارتفاعات دیگر اطراف آتشگاه می توانیم از کوه مرتفع دیگری به نام دوبراردر سمت شرقی این روستا نام ببریم که ارتفاع آن 2448 متر است و از هم پیوستن دو قله تپه مانند به یکدیگر در سمت شرق آتشگاه تشکیل شده.در منطقه آتشگاه ما می توانیم از دو الی سه منطقه برای پیاده روی و کوه پیمایی و حتی کوه نوردی استفاده کنیم.

امامزاده پیرپیران در کمرکش جاده آسفالته ای است که ما را به روستای آتشگاه می رساند،یک جاده آسفالته دیگر هم از نزدیکی منطقه آتشگاه به سمت شمال غربی ما را به روستای بزرگ برغان می رساند،برای صعود به قله سراوانبهترین مسیر از کمرکش جاده آسفالته ای است که آتشگاه را به سمت منطقه دره دروان نزدیک می کند.برای کوه پیمایی از کمر کش این جاده می توانیم با صرف مدت زمانی در حدود یک ساعت بر فراز قله سراوانقرار بگیریم.

از فراز قله که بسیار هموار و تپه ماهور است،ارتفاعات منطقه البرز غربی به وضوح دیده می شود،به خصوص رشته ارتفاعات موسوم به ساوجبلاغ که در شمال دره بزرگ برغان واقع شده،از جمله قله هایی که می شود در سمت شمالی دید، یک قله کهار است و دیگری قله ناز که هر دو در سمت شمال قله به خوبی دیده می شوند.

برای صعود به قله دوبرار هم باید از مسیر جاده ای که آتشگاه را به روستای نوجان متصل می کند،بر روی گردنه ای که در ارتفاع 2100 متری قرار گرفته از وسایل نقلیه پیاده و از سمت یال شمالی این ارتفاعات که دارای شیب تندی هم هست به فراز این قله ها صعود کنیم.

بهترین زمان کوه پیمایی از منطقه اردیبهشت ماه می باشد.

 

دره برغان

N35° 57' 16.83" 

E 50° 56' 15.93"

دره برغان در 10 کیلومتری شمال کرج قرار دارد.

دره برغان  در منطقه البرز غربی و بخشی از منطقه ساوجبلاغ قرار دارد،در واقع دره باغستانی بزرگ برغان یکی از نقاط ییلاقی بسیار مناسب برای انجام برنامه های پیاده روی و حتی کوه پیمایی است ،برای رسیدن به منطقه برغان و دهستان برغان یکی از نقاط ییلاقی بسار مناسب برای انجام برنامه های پیاده روی و حتی کوه پیمایی است،برای رسیدن به منطقه برغان و دهستان برغان بهترین مسیر یکی از سمت کرج و دوراهی آتشگاه جاده آسفالته ای هست که با پیچ و خم های فراوان و در نهایت به عمق دره دهستان بزرگ برغان می رسد.مسیر دیگری که از آن می شود به عنوان جاده دوم نام برد،پس از کرج در اتوبان کرج-قزوین در منطقه پل کردان به سمت شمال و سپس به سمت شمال شرقی از مسیر جاد ه آسفالته ای دیگر می توانیم به دهستان بزرگ برغان برسیم.

در شمال دهستان برغان روستای سرحه و در سمت شمال شرقی آن روستای  بریانچال دروان واقع شده،مسیر پیاده روی بسیار زیبا و طبیعی از روستای برغان در امتداد یک جاده خاکی به سمت شمال شرقی می تواند ادامه پیدا کند ،این مسیر از میان باغستان ها در کنار رودخانه خروشان دروان به سمت شمال می رود و پس از حدود دو الی سه ساعت پیاده روی می توانیم به منطقه روستایی بریانچال برسیم،در صورت ادامه ی حرکت در امتداد همین رودخانه در مدتی حدود یک ساعت دیگر می توان به روستای بزرگ دروان رسید.

در ادامه ی این مسیر به شمال و در عمق دره دروانکه از مناطق طبیعت گردی اطراف برغان است مسیرهای متفاوتی را می توان برای کوه نوردی و برنامه های کوه پیمایی به مناطق اطراف نیز انتخاب کرد که از جمله می توان صعود از طریق یال جنوبی قله ناز با ارتفاع 4108 متر و از مسیر یک نقطه ییلاقی دیگر به نام گرشانبه این قله که حدود 5 تا 6 ساعت زمان نیاز دارد و هم چنین اجرای برنامه کوه پیمایی بزرگتری برای دسترسی به روستای بزرگ کلوان از مسیر ییلاق گرشان نیز نام برد.راه پیمایی این مسیر نیز از ییلاق گرشان  تا روستای کلوان حدود 5 ساعت زمان نیاز دارد.

بهترین زمان بازدید از منطقه اردیبهشت ماه می باشد.

 

روستای سنج

N 36° 01' 53.15" 

E 50° 58' 52.21" 

روستای سنج در فاصله 12 کیلومتری بخش برغان قرار دارد. 

روستای سنج در سمت شمال روستای برغان واقع شده و ما می توانیم از مسیر یک جاده آسفالته از برغان به روستای سرحه و سپس در نهایت به روستای سنج برسیم،در امتداد این مسیر یک روستای کوچک به نام وامکوه قرار دارد که در سمت راست این جاده مشاهده می شود.

روستای سنج در عمق یک دره باغستانی با خانه هایی فشرده و به هم چسپیده و در ارتفاع 2230 متری واقع شده و پیرامون آن را از هر طرف کوه های مرتفع و پرشیبی احاطه کردند،روستای سنج در منطقه ساوجبلاغ و بخشی از رشته کوه های البرز غربی  هست.

یکی از زیباترین و جالب توجه ترین مسیرهای کوه پیمایی در این منطقه می تواند دره شمالی روستای سنج  باشد،این دره که رد پاکوبی را در کف آن مشاهده می شود،از میان باغستان های بسیار دیدنی منطقه و در کنار رودخانه به تدریج ارتفاع می گیرد و پس از مدتی نزدیک به دو ساعت به یک آبشار بسیار زیبا به نام آبشار سنج می رسد،از فراز آبشار سنج  رد پاکوب باز هم به سمت شمال ادامه پیدا می کند و می توانیم با طی یک مسیر کوه پیمایی ساده به مرتع اشکدر  در سمت شمال آبشار برسیم.

ارتفاعات اطراف روستای سنج  بیشتر برای کوه نوردی حرفه ای مناسب تر به نظر می رسد،از جمله یکی از بهترین قله هایی که می شود از این نقطه صعود کرد ،قله اشکدر  به ارتفاع 3240 متر است که در سمت شمالی آبشار سنج قرار گرفته است،و شیب آن از کف دره کمی تند هست و ما می توانیم از مسیر گردنه در مدتی نزدیک به سه ساعت به این قله زیبا و دیدنی در منطقه ساوجبلاغ صعود کنیم و از فراز قله اشکدر در سمت شمال قله ناز و قله  ورکش به خوبی دیده می شود.

چمن اشکدر،منطقه سرسبز مسطح و بسیار پرآبی است که در سمت شمال روستای بزرگ سنج و بر فراز آبشار آن قرار دارد.این منطقه هم چنین مکان بسیار جذاب و دیدنی برای اقامت و کمپ نیز می باشد.

بهترین زمان بازدید از منطقه خرداد ماه می باشد.

 

روستای سیبان دره

N 36° 01' 29.62" 

E 50° 56' 57.36" 

سیبان دره در فاصله 20 کیلومتری شمال کردان قرار دارد.

روستای سیبان دره هم مثل روستای سنج و برغان بخشی از منطقه البرز غربی و در شمال دره برغان قرار دارد،برای دسترسی به این روستا می توانیم از جاده کردان به برغان  و در کمرکش این جاده در محلی به نام علاقبند از سمت شمال و از جاده اصلی خارج شویم و در یک جاده آسفالته خودمان را به روستای موسوم به ورده می رسانیم ،از این محل می توانیم با انجام یک برنامه پیاده روی یا به عبارتی کوه پیمایی در امتداد دره شمالی این روستا که از میان تپه ماهورها  و در امتداد یک جاده خاکی دیده می شود،خودمان را به ییلاق های سیبان دره برسانیم،در ضمن جاده آسفالته ای هم به همین موازات تا روستای سیبان دره ادامه پیدا می کند.

در شمال روستای سیبان دره دو دره باغستانی بسیار جذاب و دیدنی به نام دربند بالا و دربند پایین وجود دارد که می توانیم هر دو مسیر را طی یک برنامه یک روزه طی کنیم ،از روستای سیبان دره که در ارتفاع تقریبی 1800 متری واقع شده و از میان باغ ها از سمت راست به تدریج ارتفاع می گیریم،مسیر در میان باغستان ها و کنار رودخانه ادامه پیدا می کند تا به محل تنگه سیبان دره  می رسد که به دربند پایین  معروف است،سپس از این نقطه می توانیم مسیر را به سمت غرب با یک شیب تند خاکی ارتفاع بگیریم تا برفراز گردنه 2000 متری دربند بالا قرار بگیریم و سپس از سوی دیگر این گردنه به داخل دره مجاور پایین بیاییم،این راه ما را دوباره به روستای سیبان دره می رساند،مدت کوه پیمایی این مسیر و دور زدن تپه سمت شمالی روستا در حدود دو تا سه ساعت زمان مناسب نیاز دارد.

در سمت شمال روستای سیبان دره در صورتی که نیاز به برنامه کوه نوردی باشد،می توانیم به قله کورج با ارتفاع 3542 متر نیز صعود کنیم که به طور معمولی از روستای سیبان دره با مدتی حدود پنج تا شش ساعت برای این کوه نوردی نیاز است.

بهترین زمان بازدید از منطقه اردیبهشت ماه می باشد.

 

دره ولیان و قله گز آنا یورد

 

N 36° 05' 53.46" 

E 50° 49' 25.02" 

ولیان در فاصله 12 کیلومتری شمال کردان قرار دارد. 

دره ولیان در منطقه ساوجبلاغ ،یک منطقه پر جمعیت شهری است که در زاویه جنوبی قله مخروطی شکل موسوم به شاه کرم واقع شده،برای رسیدن به ولیان می توانیم از مسیر جاده کردان و میان روستاهای کوچک و بزرگی که در این مسیر به چشم می خورد، مانند روستای بانو صحرا و سپس به ولیان برسیم.

در سمت شمال روستای ولیان یک دره کوهستانی و باغستانی برای انجام برنامه کوه پیمایی مشاهده می شود که دارای یک رودخانه در کف دره است ،این منطقه باغستانی در انتها به دربند ولیان می رسد و دارای یک آبشار کوچک نیز هست،مدت زمان این راه پیمایی  در کنار دره رودخانه ولیان تا رسیدن به محل آبشار نزدیک به دو ساعت هست که ما را به دو آب ولیان  می رساند که یک نقطه طبیعت گردی و گردشگری در شمال این می باشد.

امتداد مسیر رو به شمال و در جهت رودخانه دربند ولیان است که پس از دو ساعت در یک رد پاکوب چشمه زیر جناح جنوبی قله گزآنا یورد به ارتفاع 3145 متر می رسد که از جمله ارتفاعات بلند خط الراس رشته کوه های ساوجبلاغ می باشد.در صورت تمایل برای صعود به این قله می توان این یال را در مدت زمانی حدود سه ساعت صعود مداوم و در شیبی به نسبت تند به گردنه موسوم به گزنه چال  و  با چرخشی به سمت شرق به این قله مرتفع نیز دست یافت.

از فراز قله گزآنا یورد در سمت شمال،به طور کامل دره طالقان و بخصوص خط الراس ارتفاعات جنوبی منطقه تخت سلیمان و    علم کوه و ارتفاعاتی چون زرین کوه ،خرس چال ،لشکرک های کوچک و بزرگ ،گردون کوه ، سات، شاه البرز به خوبی دیده می شوند.

در سمت جناح شمالی قله،دو روستای  خود کاوند و ورکش در دو طرف تپه مرتفع پیناردشت  قرار گرفته که به خوبی قابل مشاهده اند.در سمت شرقی قله،سایر ارتفاعت خط الراس ساوجبلاغ و قله مخروطی شکل شاه کرم به فاصله نزدیکی دیده می شود و در افق های دوردست شرقی می توان دو قله در کنار یکدیگر را با نام های کهار و ناز  را مشاهده کرد.

 

آغشت

N 36° 01' 18.31" 

E 50° 51' 35.52" 

در فاصله 10 کیلومتری شمال کردان قرار دارد.

روستای آغشت نیز در منطقه ساوجبلاغ قرار دارد و بهترین مسیر دستیابی به آن از مسیر جاده کردان است که در یک جاده آسفالته ما را به مرکز روستای آغشت می رساند.این روستا در محاصره کوه های کم ارتفاعی است که از هر طرف آن را دربرگرفته اند.

یکی از بهترین مسیرها برای انجام برنامه های طبیعت گردی و کوه پیمایی از آغشت  به روستای گلین رود،عالم زمین و سپیداران است که در امتداد رودخانه آب است و در میان باغستان های آن ادامه دارد.این مسیر بسیار جالب توجه و دیدنی است که می توانیم با مدت زمانی در حدود پنج تا شش ساعت آن را به سمت شمال غربی در امتداد این رودخانه طی کنیم،از آغشت و در کنار دوآب مشخص آن شاخه رودخانه به سمت راست و در مسیری سنگلاخی و صخره ای با مدت زمان طولانی و در مسیری  بسیار دشوار می توان از این راه به روستای سیرود رسید. 

مسیر دوم رودخانه سمت چپ در راهی پاکوب و در امتداد رودخانه با گذر از میان باغ های مصفای آغشت به روستای کوچک موسوم به گلین رود می رسد.امتداد مسیر از پل کوچکی بر روی بسیار کوچکی بر روی رودخانه گذر کرده و در سمت دیگر آن  می توان به روستای ییلاقی بسیار کوچکی به نام عالم زمین  رسید.از این نقطه مسیر هم چنان در میان باغ های این دو روستا رو به سمت شمال امتداد یافته است و از پیچ و خم های متعددی بالا رفته و سپس از کمرکش بر شیب باغستان موسوم به یکه باغ گذر کرده تا در نهایت به روستای سپیداران برسیم.

برنامه کوه پیمایی از آغشت به سپیداران یکی از برنامه های متوسط کوه پیمایی در این ناحیه به شمار می آید.

بهترین زمان بازدید از منطقه خردادماه می باشد.

 

روستای کرکبود آبشار و بقعه شاه محمد حنفیه

N 36° 12' 54.46"

E 50° 51' 12.82"

کر کبود در فاصله 13 کیلومتری شمال شرق شهرک طالقان قرار دارد.

روستای بزرگ کرکبود در منطقه دره طالقان و بخشی از رشته کوه های البرز غربی و در منطقه میان طالقان قرار گرفته است،این روستای بزرگ در سمت شمال جاده ای قرار دارد که شهرک،یعنی مرکز طالقان را به جوئستان متصل می کند،برای رسیدن به روستای کرکبود می توانیم از مسیر شهرک روبه سمت شرق حرکت کنیم و پس از عبور از کناره روستاهای اوانک و سفچ خوانی نرسیده به منگلان در سمت چپ وارد جاده ای بشویم که به تدریج از میان تپه ماهورها ارتفاع می گیرد تا در نهایت به روستای بزرگ کرکبود می رسد.

با انجام یک برنامه راه پیمایی سبک در مدت حداکثر یک ساعت می توانیم  به آبشار بسیار جذاب و دیدنی به نام کرکبود که در قعر دره همین روستا واقع شده برسانیم.آبشار کرکبو د در بیشتر ایام سال دارای آب و بسیار دیدنی هست.به تازگی با احداث یک جاده خاکی تا نزدیکی این آبشار راه را برای طبیعت گردان و گردشگران برای بازدید از این آبشار آسان کرده است.

از محل روستای کرکبود و با گذر از رودخانه شمالی جنوبی آن در سمت مقابل روستا،یال بسیار پرشیبی مشاهده می شود که بر روی آن رد پاکوب کاملا مشخصی به سمت شمال شرقی بالا می رود.مسیر را پی گرفته و پس از مدت زمانی نزدیک به یک ساعت به چشمه و درخت زاری موسوم به تراویزان می رسیم.هم چنان راه را به سمت بالا ادامه داده و پس از یک ساعت در کمرکش یال شمالی جنوبی قرار می گیریم که بنای بقعه ای به نام شاه محمد حنیفه را در ارتفاع 3300 متری در مقابل دیدگان ما قرار دارد.

مسیر دسترسی به بقعه با حدود 2 ساعت دیگر سپری می گردد تا برفراز بقعه قرار گیریم.از فراز این منطقه در سمت شمال قله سات و در سمت شمال غربی تک قلعه 4200 متری شاه البرز به وضوح پیداست.

بهترین زمان بازدید از منطقه اردیبهشت ماه می باشد

 

بخشی از کتاب از دامنه تا صعود 

اثر : محمود نظریان 

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است 

http://www.nashrenazari.com


نظرات
نظری ثبت نشده
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1398/3/5محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: