image 1 image 1 image 1 image 1 image 1 image 1

ارزش خوراکی آب‌میوه‌ و آب‌سبزی

آخرین تغییرات 1391/11/16 06:09:30 | تاریخ 1391/9/14 06:57:47 | دفعات خوانده شدن 1619 | 5 نظرات

 

آب میوه ها

میان اينكه شما خود، آبميوه دلخواهتان را آماده كنيد، يا اينكه يك بسته آبميوه از بيرون بخريد‌، چه ناهمگونی می‌تواند باشد؟
بالاترین ناهمگونی‌، اين است كه مواد خوراکی در يك ليوان آبميوه تازه و خانگي، از همه ی آبميوه‌هايي كه شما از فروشگاه مي‌خريد بيشتر است چرا كه آبميوه‌هاي غيرخانگي پس از سفت شدن (چگال شدن) و بسته‌بندي کردن، با آب رقيق مي‌شوند. در هنگام فرآوری و چگال شدن‌، بسياري از ارزش خوراکی آبميوه از میان مي‌رود. اين آبميوه‌ها، هم‌چنين، داراي افزودني‌هاي گوناگونی مانند نگهدارنده‌ها هستند. در برابر آن‌، آبمیوه‌هایی كه شما در خانه از میوه‌های تازه آماده می‌کنید‌، با دلگرمی بیشتری می‌نوشید.
آبميوه‌هاي خانگي نه تنها دارای ارزش خوراکی بالا و مزه بهتري هستند‌، بلكه به آسانی‌،تن می‌تواند مواد خوراکی آ‌نها را برباید از این رو سردرد کمی كه شاید به سبب فرآيند سم‌زدايي دچار شوید‌، براي تن شما ماننديك شوك کوچک است. هم‌چنين هنگامي كه شما آغاز به نوشيدن آبميوه مي‌كنيد، در می یابید كه آب بيشتري به تنتان می‌رسد.
به هر روی هنگامیکه شما با اين رژيم خوراکی تازه هماهنگ شوید، پیامد های ناگوار كم‌رنگ‌تر شده و شما تن و روان چشمگیری خواهيد داشت. پیش از خوردن ميوه‌ها و سبزي‌ها‌، آنها را به خوبی پاکیزه کنید.

كدام آبميوه‌گيري؟

اگر شما به تازگی با جهان آبميوه‌ها آشنا شده‌ايد، بهترين كار اين است كه ابزار و دستگاه های گران قيمت نخريد. آبميوه‌ها را مي‌توان به آسانی در يك آبميوه‌گيري يا بهمزن نيز آماده كرد.‌، چنانچه بخواهيد روزانه آبميوه خانگي بنوشید‌،رفته رفته درخواهيد يافت كه بهتر است يك دستگاه آبميوه‌گيري کارآ بخريد. امروزه آبميوه‌گيري‌هاي گوناگونی در بازار می‌باشند و گزینه ی شما در خريد آبميوه‌گيري بهتر‌، بستگي به شکیبایی شما برای آماده کردن یک آبميوه خانگي گوارا دارد‌، در این راستا دو گزينه پایه وجود دارد:
يك گونه آبميوه‌گيري فشاري است‌، كه ميوه‌ها را با فشار درون يك سبد سيمي كرده و تا جايي كه می‌شود آب آنها را بیرون می‌دهد.گونه ديگر، آبميوه‌گيري گريز از کانون است كه براي جدا كردن خرده‌هاي ميوه از آب‌ميوه‌، دارای يك تيغه چرخشي مي‌باشد. اين گونه دستگاه‌، آبميوه كمتري فراهم می‌کند ولی در برابر گونه‌ی فشاري ارزان‌تر است.

ویژگی برخی از میوه‌ها

نخست ویژگی برخی از میوه‌ها که در نوشیدنی‌های این کتاب کاربرد زیادی دارند را یادآوری می‌کنیم.

انبه: انبه ترازکننده کارکرد روده بزرگ می‌باشد. ویژگی آنتی اکسیدانی رنگدانه‌های انبه سبب افزایش توانایی سیستم ایمنی شما می‌شود.

کیوی: کیوی دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی گوناگونی مانند ویتامین A‌، E، C، آهن، پتاسیم و اسید فولیک است.

گلابی: گلابی سرشار از ویتامین‌های A,B2,B1,C و مواد معدنی مانند فسفر، سدیم، کلسیم، منیزم، گوگرد، پتاسیم، کلر، روی، مس، آهن، منگنز، ید و ارسنیک می‌باشد. این میوه آلرژی زا نیست و برای کسانی که دچار بیماری قند هستند و نیز کودکان و زنان باردار خوب است. افزون بر آن‌،گلابی از میان برنده ااسید اوریک‌، روان کنند روده بوده و درصد بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد.
آناناس: آناناس سرشار از مواد معدنی و ویتامین‌های A و B1 و B2 و C است. این میوه از میان برنده برافروختگی و بازسازی کننده بافت‌های آسیب دیده می‌باشد که برآمده از رویداد ها و جراحی ها هستند. آناناس بر انگیزاننده سیستم ایمنی در رویارویی با سلول های سرطانی به ویژه سرطان پستان‌، روده بزرگ‌، تخمدان و سرطان پوست است. 

آلو: آلو سرشار از ویتامین‌هایA,K,C وگروه B هم‌چنین اندازه‌ی چشمگیری از فیبر و مواد معدنی مانند: فسفر، منگنز، منیزیم، مس‌، پتاسیم‌، روی‌، آهن و اندکی کلسیم است.از این رو آلو نه تنها آسان‌کننده گوارش و از میان برنده خشکی روده (یبوست) می‌باشد‌، چه بسا از سرماخوردگی، آرتروز، سرطان روده، آسم‌، آرتریت و روماتوئید پیشگیری می‌کند. این میوه‌ی انرژی زا‌، دارای آنتی‌اکسیدان‌های ارزشمند برای افزایش توانایی سیستم ایمنی و جلوگیری از بروز سرطان می‌باشد.

گیلاس: گیلاس سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند: فلاوونووئیدها بوده و برای توانمندی سیستم اعصاب‌، قلب و رگها و ایمنی بدن سودمند است این میوه سبب افزایش سوخت و ساز و بیرون راندن سموم از تن شده هم‌چنین بر درمان ارتریت، رماتیسم، واریس، دردهای مفصلی و از میان بردن چین و چروک‌های پوست کارساز است.

شلیل: شلیل دارای رنگدانه‌های قرمز و زرد از کاراتنوئید‌، قلاونوئید و فیتوکمیکال‌ها مانند: لیکوپن و لوتئین و کاروتن بوده هم‌چنین فیبر و پتاسیم فروانی دارد. از این رو‌،این میوه‌ی انرژی زا برای سیستم قلب وکنترل فشار خون‌، گوارش و سیستم ایمنی شما بسیار کارساز است. 

انگور: انگور برای توانمند ساختن قلب و رگها‌، کاهش کلسترول و فشار خون کارساز است. این میوه‌ی انرژی‌زا‌، به گونه ای چشمگیر دارای آنتی اکسیدان می‌باشد و از پیر شدن سلول‌ها و دچار شدن به آلزایمر جلوگیری می‌کند. انگور روشن در درمان کننده کم خونی و از میان برنده خستگی می‌باشد. انگور سیاه و قرمز دارای آنتوسیانین وفیتوکسیکال است که سبب سم زدائی و پالایش خون‌، توانمندی سیستم ایمنی و پیشگیری از سرطان می‌شود.  
هلو: هلو برای کاهش کلسترول‌، توانمندی قلب‌، رگها‌، کلیه وسیستم ایمنی بدن کارساز و نیز از میان برنده‌ی سرفه و دردهای روماتیسمی است. این میوه‌ی انرژی زا نه تنها خستگی‌ و افسردگی را کاهش می‌دهد چه بسا سبب توانمندی سیستم اعصاب می‌شود.

زردآلو: زردآلو دارای ویتامین‌های C‌، ریبوفلاوین (B2)‌، نیاسین (B3 ) و مواد معدنی: آهن‌، کلسیم،‌ فسفر، گوگرد، منگنز و رنگدانه‌های بتاکاروتن و لیکوپن می‌باشد از اینرو زردآلو برای شادابی پوست‌، توانمندی قلب‌، بینائی و اعصاب و نیز سیستم ایمنی شما کارساز است همچنین با دارا بودن اسید سالیسیلیک ازمیان برنده چرک و کشنده باکتری می‌یاشد این میوه‌ی نیروبخش با دارا بودن فیبر و پکتین از خشکی (یبوست) و بیماری‌های روده ای پیشگیری می‌کند.

تمشک: تمشک با دارا بودن ویتامینC وE و رنگدانه‌های آنتوسیانین و فنل‌، یک آنتی اکسیدان توانا است که افزون بر جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی‌، روند پیر شدن سلول ها را کندتر و نیز کارکرد مغز را بهبود می بخشد. 
خیار: چنانکه می‌دانید خیار دارای ویژگی خنک‌کنندگی و نیز برای کاهش خستگی چشم‌ها‌، همچنین ار میان بردن سوزش‌، ترش کردن و زخم معده کارآیی چشمگیری دارد. دیگر آنکه خیار پیشاب آور است و به کنترل بیماری‌های اگزما، ورم مفاصل، و نقرس کمک می‌کند. پتاسیم در خیار فشار خون را تراز می‌کند. افزون بر آن‌، برای رویش مو و ناخن‌، نگهداری پوست‌، لثه و دندان ها نیز سودمند است. خیار می‌تواند کاهش دهنده اسید اوریک و ناآرامی‌های برآمده از آن باشد.هم‌چنین برای بیماری‌های کلیه و لوزالمعده و قند نیزکارساز است. 

هندوانه: هندوانه سرشار از ویتامین‌های B6 ,B1 ,C, A و منیزیم است.این میوه ی بدون چربی و انرژی زا‌، دارای رنگدانه‌های قرمز فراوان از کاراتنوئید ها می‌باشد که دربرگیرنده ی بتا کاروتن ( پیش ساز ویتامین A ) و لیکوپن است. این آنتی اکسیدان ها برای افزایش کارایی قلب و سیستم ایمنی‌، هم‌چنین کاهش سختی آسم‌، هماتوئید‌، ارتروز و بروز سرطان به ویژه سرطان پروستات بسیار خوبند. هندوانه خنک کننده‌، و دارای الکترولیت های سدیم و پتاسیم می‌باشد. 
طالبی: رنگدانه بتاکاروتن در طالبی پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدانی توانا در پیشگیری از سرطان می‌باشد این رنگدانه در بهبود بینایی‌، شادابی پوست‌، کاهش کلسترول و افزایش توانایی قلب و رگها کارساز است و درصد بروز آب مروازید را نیز کم می‌کند. طالبی با دارا بودن گروه ویتامین B‌، ویتامین C و دیگر مواد با ارزش مانند: اسید فولیک، فیبر، منیزیم و ید برای تراز کردن سوخت وساز بدن‌، از میان بردن ناآرامی های تنفسی و بهبود کارکرد کلیه ها و روده‌، بسیار کارساز است.  

ویژگی‌های پرتقال‌سانان


این خانواده در بر گیرنده: گونه های پرتقال‌، نارنگی‌، گریپ فروت‌، نارنج، و دیگرمیوه‌های همسان می‌باشد. این میوه‌ها سرشار از ویتامین C هستند‌، که سبب بیرون راندن سموم از تن و توانمندی سیستم ایمنی می‌شود. رنگدانه‌های بتاکاروتن و فلاونوئید در این گونه میوه‌ها، پدید آورنده ی رنگ های زرد‌، نارنجی و قرمزدرآنها هستند و ویژگی آنتی اکسیدانی و سم‌زدائی نیز دارند. خوردن پرتقال سانان همراه با خوراک به ربایش آهن در گوارش خوراک کمک می‌کند‌ ،افزون بر آن، این خانواده با داشتن پتاسیم فراوان‌، برای تراز کردن فشار خون و ازمیان بردن خستگی و پریشانی‌، از بهترین میوه‌ها به شمار می‌روند.

آب سبزی ها

امروزه دیگر نمی‌توان این پدیده را نادیده گرفت که برای تندرستی پیوسته در زندگی، نیاز به خوردن دست کم پنج بار میوه و سبزی در روز می‌باشد. زندگی پرهیاهوامروزی سبب شده که ما بیش از هر دوره ی دیگری به آسانی از ارزش خوراکی آنچه میخوریم بگذریم، و پافشاری بیشتری برتند آماده کردن آن داشته باشیم. به هر روی، بررسی‌ها نشان می‏دهد که تندرستی امروز و آینده ما به آنچه که می خوریم، بویژه در باره ی میوه‌ها و سبزی‌ها وابسته است، باید دانست که داشتن یک برنامه خوراکی روزانه، برای زندگی بهتر، بسیار ارزشمند است زیرا نه تنها بدن را توانا میسازد تا به بهترین شیوه کارکند، چه بسا رخسارآدمی را نیز زیبا تر می‌کند. سبزی‌ها به گونه ای فراوان،سرشارند از ویتامینها، مواد معدنی و دیگر ترکیباتی که به آدمی کمک میکنند تا همواره زیبا و سرزنده باشد. 
پیش از خوردن هرگونه میوه یا سبزی، می بایست آنها را به خوبی یاکیزه و گندزدایی نمایید. 

ارزش خوارکی‌ها

امروزه میوه‌ها و سبزی‌های ارزان و با گوناگونی فراوان درمیدان های تره بار، فروشگاه ها و حتی خرده فروشان هم در دسترس هستند. گرچه گرفتن آب میوه و سبزی کاری بسیار ساده است و زمان چندانی را نمیگیرد، ولی ما یک پاکت چیپس یا یک بیسکویت را از یک آبمیوه تازه، خوشگوار تر می دانیم.این خوردنیهای شکم پرکن، نه تنها ارزش خوزاکی آنها ناچیز است، چه بسا برای سیر شدن خود گرایش بیشتری به خوردن پی در پی آنها خواهیم داشت.
از آنجایکه خوردن چند کیلو سیب یا یک بسته سبزی در هر روز برای بسیاری از ما کار سختی است، پس به همین سبب گرفتن آب این میوه‌ها و سبزی‌ها گزینه‌ای مناسب خواهد بود.چراکه کاری ساده و آنی است، بعلاوه آبمیوه‌ها بسیار خوشمزه و نیروبخش هستند. 
برای خوردن پنچ بار میوه و سبزی در هر روز، آمیخته‌ی چند میوه و سبزی دریک نوشیدنی، روشی بسیار ساده و در دوره بسیار کوتاهی است. 

ویژگی برخی از سبزی‌ها 

نخست ویژگی برخی از سبزی‌ها که در نوشیدنی‌های این بخش از کتاب کاربرد زیادی دارند را یادآوری می کنیم.

رازیانه: رازیانه دارای میزان فراوانی ویتامین C و B3، فیبر و مواد معدنی مانند: منگنز، پتاسیم، منیزیم، كلسیم، آهن است.. پیاز رازیانه، پاد ( ضد) باكتری وبیرون کننده سموم، کاهش دهنده کلسترول و فشار خون، بازدارنده سرطان به ویژه سرطان روده می‌باشد.خوردن رازیانه سبب افزایش شیرمادر و نیز كاهش وزن می‌شود. ولی به یاد داشته باشیم که خوردن بیش از اندازه این گیاه، شاید سبب لرزش ماهیچه ها (تشنج) و حتی توهم گردد. پتاسیم در رازیانه برای کاهش خستگی، فشار روانی و دلشوره، هم‌چنین توانمندی حافظه، تراز کردن فشار خون و الکترولیت ها بدن سودمند است. این گیاه داروئی، بلغم(خلط) آور بوده، از این رو برافروختگی دهان و سرماخوردگی را نیز بهبود می‌بخشد. 

زنجبیل: زنجبیل برای سلامتی قلب، کاهش کلسترول و بهبود گردش خون سودمند است. ویژگی آنتی اکسیدانی زنجبیل از رویش سلول‌های سرطانی بویژه سرطان روده بزرگ جلوگیری می‌کند. این گیاه داروئی، نه تنها با افزایش تراوش آب دهان و آنزیم‌های گوارشی،کمک کننده گوارش و ربایش خوراک می‌باشد، چه بسا از دل بهم خوردگی، نفخ،آماس (ورم) و اسپاسم نیز می‌کاهد. زنجبیل پیشاب آور، باکتری‌زدا و بیرون کننده سموم از جگر است. 
خوردن نوشیدنی‌های دارای زنجبیل مانند: گونه های چای، آب میوه و سبزی سبب کاهش سختی بیماری‌های آرتروز، سرماخوردگی، گلودرد و سرفه می‌گردد. این گیاه نیروبخش و توان دهنده حافظه بر کاهش تشنگی و ناآرامی‌های برآمده از مسمومیت خوراکی کارساز است. خوردن زیاد زنجبیل در دوران بارداری و شیردهی، همچنین برای کسانی که دارای بیماری‌های قلبی، قند،کلیوی و اعصاب می‌باشند پیشنهاد نمی‌شود، زیرا شاید با داورهای این‌گونه بیماری‌ها واکنش دهد.

کاهو: کاهو دارای ویتامین‌های A، B، C، K، اسید فولیک، فیبر و مواد معدنی مانند: آهن، پتاسیم، منیزیم، منگنز و کروم همچنین ترکیبات آنتی‌اکسیدان است، این سبزی کم‌کالری نیرودهنده‌ی قلب و رگ‌ها، اعصاب و حافظه، بینائی و سیستم ایمنی بدن است. افزون بر آن، کاهو به گوارش خوراک، کاهش کم‌خونی، کاهش کلسترول، کنترل قند و فشار خون کمک می‌کند. این سبزی، کاهنده فشار روانی، آرام‌بخش و شاداب‌کننده پوست شماست. 

کرفس: کرفس منبع خوبی برای ویتامین‌های B6 ,B2،B1، C، اسید فولیک، رنگدانه بتاکاروتن (پیش ساز ویتامین A)، فیبر، همچنین نمک های:پتاسیم،، کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر و سدیم می‌باشد.این گونه مواد به همراه اسیدهای آمینه ( پیش ساز پروتئین) و اسید های چرب ضروری موجود در کرفس، به گونه ای چشمگیر بر زیبائی پوست، مو و ناخن،هم‌چنین سلامت قلب و رگ‌ها، معده، روده و توانایی سیستم ایمنی کارساز است. افزون برآن، آب کرفس نه تنها الکترولیت‌های بدن را تراز می‌کند و سبب بیرون راندن سموم و سنگ می‌شود، چه بسا درمان کننده آماس بافت‌ها و درد مفاصل می‌باشد. نوشیدن آب این سبزی کم کالری و آرام‌بخش، گرایش به خوردن شیرینی‌ها را کم کرده، از این رو برای کاهش وزن و بیماری قند سودمند است. 
 آب تربچه: آب‌تربچه ویژگی پاک ‌کنندگی به ویژه در پوشش درونی بینی، معده، کیسه‌ی صفرا، جگر، روده‌ها، کلیه و ریه‌‌ها را دارد و بر درمان روماتیسم کارساز است. آب برگ تربچه برای توانایی چشم خوب است و ترب سیاه، یرقان را درمان می‌کند.  

اسفناج: اسفناج سرشار از ویتامین‌های C، A، K،B3، اسید فولیک، لسیتین، فیبر و مواد معدنی مانند: کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، فسفر، ید و اسید‌های چرب امگا 3 می‌باشد که برای زیبائی پوست و توانمندی سیستم‌های: قلب و رگ‌ها، اعصاب، بینائی و گوارش بسیارسودمند است.
این سبزی کم کالری و روان کننده روده، به گونه‌ای چشمگیر، بر ترازکردن قند خون، کاهش وزن، افزایش شیر مادر و درمان کم‌خونی کارساز است. نیترات در اسفناج می‌تواند بافت‌ها را برانگیخته و پرکار کند که این خود به افزایش توان ماهیچه‌ها، پایداری دندان ها و استخوان‌ها، همچنین باز شدن رگها و کاهش فشار خون می‌انجامد.
 اسفناج دارای ترکیبات فبتوکسیکال و آنتی‌اکسیدان‌های فلاونوئید و کاروتنوئید است که درمان کننده برانگیختگی بافت‌ها، بازدارنده پیری زودرس و سرطان به ویژه سرطان پروستات می‌باشند.افزون بر آن، اسفناج با ویژگی قلیایی و خنک کنندگی بدن، پایین آورنده تب است. 

خانواده کلم: خانواده کلم در برگیرنده: کلم‌پیج، کلم بروکلی، کلم بروکسل و گل‌کلم می‌باشد.فراوانی ویتامین‌های A,C,K، اسید فولیک، فیبر و مواد معدنی مانند: کلسیم، پتاسیم، آهن، گوکرد و اسید های چرب امگا 3 در این خانواده کم کالری، سبب می‌شود که همگی آنها برای زیبائی پوست، توانمندی سیستم‌های: قلب، اعصاب،بینائی، گوارش و ماهیچه‌های بدن سودمند باشند. افزون بر آن، کلم‌ها بویژه،گل‌کلم دارای ید هستند که برای کارکرد غده تیرئید بسیار نیاز است.مواد آنتی اکسیدان در کلم‌ها که دربرگیرنده رنگدانه‌های کاراتنوئید و آنتوسیانین در کلم‌های سبز و قرمزاست، همچنین دو اسانس گیاهی به نام های: ایندول و سولفورافان (به‌ویژه در کلم بروکلی) بازدارنده رویش سلول‌های سرطانی، پیری زودرس و رویش باکتری‌های زخم کننده معده، بویژه هلیکوباکتر می‌باشند. 
خانواده کلم بر توانایی حافظه و درمان آلزایمر، از بین بردن درد و آماس، هم‌چنین بیرون راندن سموم از تن نیز کاساز ند، تارتاريک اسيد موجود در کلم از تبديل قندها به چربي و افزایش وزن جلوگيری می‌کند. 

چغندر: چغندر بدون چربی و سرشار از کربوهیدرات، فیبر، پروتئین، ویتامین نمک های معدنی و ریز مغذی ها است.این گیاه سرد وکنترل کننده صفرا می‌باشد. نیتریت در چغندر به همراه ویتامین k که بندآورنده خونریزی و بهبود زخم‌ها است، موجب توانمندی قلب و ماهیچه‌ها، کنترل فشار خون و پایداری استخوان ها می‌شود. چغندر انرژی‌زا و دارای آهن و اسید فولیک بوده که افزایش دهنده اکسیژن خون ودرمان کننده ناتوانی و کم خونی می‌باشند. 
این گیاه غده‌ای، نه تنها برای نرمی و زیبائی پوست و مو، رهایی از سردرد و افزایش نیروی جنسی کارساز است، چه بسا، پاک کننده سیستم تنفس و گوارش همچنین، پیشاب آور و پالایش کننده خون نیز هست.پیشگیری از ناآرامی‌های قاعدگی و باروری زنان از دیگر بهره‌مندی‌های خوردن چغندر می‌باشد. 
خانواده فلفل‌ها: این دسته از سبزی‌های اشتهاآور، از فلفل سبز دلمه‌ای گرفته تا فلفل تند قرمز، سرشار از ویتامین C و رنگدانه‌های کاروتنوئید هستند، که از سرطان، بیماری‌های میکروبی و سرماخوردگی پیشگیری می‌کنند.کپسیکم(capsicum ) به عنوان پرکارترین ماده در همه فلفل‌ها، ویژگی آنتی اکسیدان و باکتری‌زدایی دارد. این ماده از ایجاد لخته های خونی و سخت شدن دیواره رگ ها جلوگیری می‌کند. کپسیکم نه تنها ماده‌ای کارساز برای توانمندی گوارش و کارکرد روده، کاهش کلسترول و بهبود جریان خون است، چه بسابرای از بین بردن اسپاسم و آرام کردن درد همچنین، از بین بردن بلغم و پاک‌سازی راه های تنفسی نیز سودمند است. 

تره فرنگی: تره ‌فرنگي سرشار از ويتامين‌هاي B و C و داراي اندازه چشمگیری، فیبر و مواد معدني مانند: آهن، منیزيم‌، گوگرد پتاسيم و فسفر‌ است که برتوانمندی سیستم‌های: قلب، اعصاب، حافظه و گوارش کارساز می‌باشند.این سبزی نیرومند و کم کالری دارای ساختار گوگردی است که نه تنها بازدارنده رویش سلول های سرطانی می‌باشد، چه بسا توانایی پاک سازی راه‌های تنفسی و ازمیان بردن آماس ( ورم) گلو را دارد.تره فرنگی، پیشاب آور و کاهنده سموم، همچنین افزاینده نیروی جنسی نیز می‌باشد. 

جعفري: جعفری سر چشمه خوبی از ویتامین‌های K، A، C،اسید فولیک، فیبر و مواد معدنی مانند:آهن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و ید است این سبزی اشتها آور، نیرودهنده به معده پالایش کننده خون، کاهنده اسید اوریک و بیرون کننده سنگ کلیه و مثانه می‌باشد. جعفری بر کنترل قندخون، کاهش کم خونی و فشار خون کارساز بوده و خود یک آرامبخش گیاهی درپایین آوردن تب و درمان تاآرامی‌های ریوی است. ویژگی آنتی اکسیدانی رنگدانه‌ها و اسید های چرب ضروری درجعفری نیرودهنده به قلب، رگ‌ها و سیستم ایمنی هسنتند. جعفری از بین برنده بوی بد دهان نیز می‌باشد.

سیر: سیر بهبود دهنده کارکرد قلب و گردش خون است. در این باره، با خوردن سیر از کاهش قند، چربی وفشار خون بهره مند می شوید.این گیاه داروئی، ازلخته شدن خون و گرفتگی رگها نیز جلوگیری می‌کند.سیر بازدارنده بیماری‌های ویروسی، باکتریائی و قارچی بوده و پاک کننده راه های تنفسی، جگر و روده است.از این رو، سیر نه تنها به زیبائی و شادابی پوست و مو می افزاید، چه بسابر درمان بیماری‌های انگلی، نا آرامی های تنفسی وسرماخوردگی نیز کارساز است. ساختار گوگردی سیر به توانمندی سیستم ایمنی دربرابرسرطان کمک می‌کند. این کارآیی سیر در پیشگیری از رویش سلول های سرطانی پستان و پوست همچنین سرطان های تنفسی وگوارشی بسیار روشن است. سیر نیرودهند حافظه وآرام کننده درد مفاصل است که بر آمده از نقرس، آرتروز و روماتیسم می‌باشد.
 زیاده روی در خوردن سیر، سرگیجه، کاهش فشار خون، آلرژی و در نمونه های کمیاب خونریزی بافت ها یه ویژه پوشش درونی معده و روده را به دنبال دارد..

ویژگی هویج: هویج سرشار از رنگدانه بتاکارتن (پیش ساز ویتامین A) و پاره ای از ویتامین‌های گروه B، اسید فولیک هم‌چنین نمک های کلسیم،آهن و دیگرموادخوراکی با ارزش است. هویج دارای یک گونه انسولین گیاهیمی‌باشدکه بر کاهش قند خون کارساز است. بنابراین خوردن کم آن برای بیماری قند زیان ندارد. رنگدانه نارنجی بتا کاروتن هویح نه تنها برای توانایی بینائی ( به ویژه در شب ) و پیشگیری از آب مروارید سودمند است، چه بسا، آنتی اکسیدانی نیرومند، برای پیشگیری از سرطان به ویژه، سرطان ریه، پستان و روده بزرگ به شمارمی‌رود.خوردن هویح بر شفافیت و زیبائی پوست،بهبود بیماری‌های گوارشی و تنفسی، همچنین توانمندی جگر، نیروی جنسی، کلیه ها و سیستم ایمنی می افزاید. بعلاوه، تراز کردن وزن بدن و فعالیت روده، کاهش کلسترول و اسید اوریک خون و افزایش پایداری دندان ها از دیگر بهره مندی های خوردن هویج می‌باشد.آب هویج برای کاهش خونریز ی قاعدگی خانم ها، افزایش شیر مادر و تندرستی کودکان بسیار سودمند است. 


بخشی از کتاب همیشه تندرست و شاداب باشید

اثر: مهندس هایده مطهری

ناشر: انتشارات نظری


مقالات مرتبط
نظرات
shigkops | 1391/11/30 11:11:29

qYd22O , [url=http://fjdwhvkpwohq.com/]fjdwhvkpwohq[/url], [link=http://swzmcxnikhjh.com/]swzmcxnikhjh[/link], http://nanzoihbxfan.com/
pmbpjrbbayp | 1391/11/30 06:27:56

IGNRkm <a href=\"http://pdfscnpcwrhn.com/\">pdfscnpcwrhn</a>
dfldob | 1391/11/28 12:49:06

g52Ney , [url=http://imnyrrjanisv.com/]imnyrrjanisv[/url], [link=http://ihhzxiipumyg.com/]ihhzxiipumyg[/link], http://zxqdjkcqbzow.com/
uaebxugxavu | 1391/11/28 07:05:11

jRU4KI <a href="http://tlvmcofcuzgd.com/">tlvmcofcuzgd</a>
Jennabel | 1391/11/26 18:20:28

Finindg this post. It's just a big piece of luck for me.
نظر دهید
نام و نام خانوادگی


آدرس ایمیل


نظر تذکر:کد HTML ترجمه نمی شود!

آنچه در عکس می بینید وارد کنید:

جستجوامروز

1397/4/2محصولی در سبد خرید شما نیست
آدرس ایمیل:

رمز عبور: